close
ithib-kumas-tasarim-yarismasi
 Başvuru Sona Erdi 

12. İstanbul İTHİB Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından organize edilmektedir. Dereceye giren yarışmacılara verilecek olan ödüller yan tarafta belirtilmiştir.

I. KATILIM ŞARTLARI VE BAŞVURU

A. ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

Yarışmaya iştirak edecek adayların aşağıdaki şartları haiz olmaları gerekmektedir.

  • 01/01/2017 tarihi itibariyle 35 yaşını aşmamış olmak. (Doğum tarihi 01/01/1982 ve daha sonra olanlar.)
  • Üniversite, yüksekokul veya münhasıran tasarımla ilgili eğitim veren diğer derecelerdeki okullarda eğitim görüyor olmak veya bunlardan mezun olmak.
  • İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Genel Sekreterliği çalışanı veya çalışanların birinci dereceden akrabası olmamak.
  • İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından daha önce düzenlenmiş olan Kumaş Tasarım Yarışmalarında ilk on finalist arasında yer almamış olmak.

B. TASARIMLARDA ARANAN ŞARTLAR

Yarışmaya sunulacak tasarımların aşağıdaki şartları haiz olması gerekmektedir.

  • Bu şartnamenin EK’inde verilen yarışma temasına ve üretim tekniklerine uygun dört farklı tasarım sunulmalıdır.
  • Tasarımlar ticarete konu olmamış, endüstriyel olarak üretilebilir ve uygulanabilir nitelikte olmalıdır.

C. BAŞVURU

  • Başvurular 30 Mayıs 2017 Salı günü mesai bitimine kadar yapılmalı ve başvurularda, adayların isim ve adres gibi bilgileri açık bir şekilde belirtilmelidir.
  • Başvurular www.kumastasarimyarismasi.org internet sitesi üzerinden oluşturulacak başvuru dosyası ile yapılacaktır.
  • Tasarımlar ilk başvuruda PDF veya MS Powerpoint dosyası biçiminde sunulacaktır.
  • Başvurusu esnasında tasarımların yanı sıra teknik detaylar da sunulacaktır.

II. YARIŞMA AŞAMALARI

A. BİRİNCİ DEĞERLENDİRME

5 Haziran 2017 Pazartesi günü gerçekleştirilecek olan ön jüri değerlendirmesinde, adayların internet ortamında sundukları başvuru dosyaları, adayların isimleri ve bilgileri gizli olacak şekilde incelenerek birinci değerlendirme yapılacak ve ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilecek 20 aday belirlenecektir. Değerlendirme sonuçları www.kumastasarimyarismasi.org internet sitesinde ilan edilecektir.

B. İKİNCİ DEĞERLENDİRME

Ön jüri tarafından ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilen 20 adayın tasarımlarının, fiziki numune haline getirildikten sonra elden ya da ödemeli kurye vasıtasıyla İTKİB Genel Sekreterliğine en geç 21 Haziran 2017 tarihine kadar gönderilmesi gerekmektedir.

Jüri fiziki numuneler üzerinden ikinci değerlendirmesini 23 Haziran 2017 Cuma günü yapacaktır. İkinci değerlendirmede, adaylar tasarımlarını jüriye sözlü olarak sunacaklardır. Adaylar ile görüşme, taleplerine istinaden telekonferans şeklinde yapılabilecektir.

Jüri ikinci değerlendirme sonucunda finale kalacak on adayı belirleyecektir. Sonuçlar aynı gün internet sitesinde ilan edilecektir.

C. ÜRETİM AŞAMASI

Final aşamasına kalan on adayın tasarımları İTHİB tarafından belirlenecek üreticilerin desteği ile endüstriyel nitelikte üretilmiş kumaş haline getirilecektir. Üretilen kumaşlar, yine İTHİB tarafından belirlenecek sektör uzmanları tarafından, kıyafete dönüştürülecektir. Tasarımları üretim aşamasına kalan adayların üretici ile beraber çalışabilmeleri için seyahat ve konaklama giderleri talep etmeleri halinde organizasyon tarafından karşılanacaktır.

D. FİNAL AŞAMASI

Yarışma finali 01 Kasım 2017 tarihinde yapılacaktır. 10 finalistin kıyafete dönüştürülen 4’er tasarımı ilk olarak final jürisine özel bir ön sunum ile gösterilecektir. Jüri özel sunumundan sonra tasarımlar aynı gün gerçekleştirilecek final gecesinde jüri ve davetlilere bir defile ile sunulacaktır. Jüri tarafından ödüle değer bulunan tasarımlar defile sonrasında ilan edilecektir. On finalistin final günü için İstanbul’a geliş gidiş ve konaklama giderleri organizasyon tarafından karşılanacaktır.

III. ÖDÜLLER

A. PARA ÖDÜLÜ

Birinci olan yarışmacıya 10.000 Avro, ikinciye 5.000 Avro ve üçüncüye 2.500 Avro para ödülü verilecektir.

* Para Ödülleri, ödüllerin açıklanmasını takip eden bir ay içinde sahiplerine verilecektir.

B. YARIŞMA ÖZEL ÖDÜLLERİ (SADECE TÜRK VATANDAŞLARINA)

En yüksek dereceyi alan Türk adaya, Ekonomi Bakanlığı destek ve onaylarıyla İTHİB tarafından belirlenecek tasarımla ilgili bir eğitim kurumunda %90 devamlılık ve başarı şartı aranmak şartıyla yurt dışı eğitim hakkı tanınacaktır.

C. DİĞER ÖDÜLLER

İlk üçe giren yarışmacılara ayrıca, Première Vision Paris fuarını ziyaret, 6 Ay yabancı dil eğitimi ve endüstriyel tecrübe kazandırılması amacıyla İTHİB tarafından belirlenecek olan kurumlarda 1 aylık staj imkanı sağlanacaktır.

Ayrıntılı bilgi: http://www.kumastasarimyarismasi.org

Tags : ithibkumaş tasarım yarışması

Leave a Response