close
Grafik Tasarım

5 Adımda Tasarımlarınız İçin Doğru Font Seçimi

dogru-font-secimi

Web tasarımında en büyük eğilimlerden biri, kullanıcılar siteye girdiğinde sayfanın üst kısmında büyük bir kahraman görüntüsü veya videosu eklemek. Bu tür bir estetik anlayışta kullanmak için doğru yazı tipini seçmek tasarımcı için oldukça zorlayıcı bir durum olmaktadır. Görseli koya üstüne yazıyı yaz olsun bitsin gibi bir durum değildir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yazı karakteri ile bu biraz zorlu bir görev olabilir. Ancak küçük bir planlama ve şansla harika bir yazı karakteri bulabilirsiniz. 5 ipucumuza birkaç güzel ekran görüntüsü örnekleri ile başlamak en iyisi.

Display type diye tabir edilen bu yazıların tam türkçe karşılığını çevirmek zor. Ama ben başlık yazısı diye söyleyeceğim.

Bir display type, genellikle bir tasarımdaki başlıklar veya sözcükler için kullanılan büyük puntolar ile yazılmış göz alıcı yazıdır. Display Type, web tasarımına özgü değildir, basılı iş yapan tasarımcılar tarafından da kullanılan bir terimdir.

Display type, web için iki temel formdan oluşur.

1. Ana sayfada, Walk West gibi (yukarıda) web sitesi başlığı olarak kullanılır.

2. Web sitesi tasarımı boyunca her sayfada ana başlık veya başlık şeklinde olabilir. Genellikle ana sayfada ana başlık kadar geniş ya da gösterişli olmamasına rağmen, bu görüntüleme türü her bir sayfayı oluşturan unsurlardır.

1. Okunabilir Olmalı

Display type’ın etkili olabilmesi için okunabilir olması gereklidir. Yazı karakterinin hangi kategoriden olduğunun pek bir önemi yoktur. Serifli veya serifsiz yazı karakterleri eşit derecede işe yarar.

Önemli olan şey, harflerin yeterince büyük, boşluklarının yeterince iyi olması ve ekranda göze çarpacak kadar diğer tasarım öğeleriyle kontrastlığa sahip olmasıdır. “BENİ OKUYUN” diye çığlık atacakmış gibi düşünün. Kullanıcıların ne yapması gerektiğini onlara söylemeli.

2. Harfleriniz ile Yazınız Eşleşmeli

İşe yaradığını görene kadar bu konsept dünyadaki en zor konulardan biri olabilir: Harfler kelimeler ile uyum içinde olmalı.

Bir açıklama yapacak olursak: Bazı yazı tiplerinde bazı kelimeler kötü görünüyor. Açıklaması gerçekten zor. Belki  ‘S’ harfi bir sözcük içerisinde birkaç kez kullanılıyordur ve bu harf karakter kümesinde harika görünmüyor olabilir. Aynı şey, özellikle gliflerle veya%, $ veya & gibi garip karakterlerde de olabilir. Yada 1 ve I içeren bir sözcük öbeğiniz var fakat bunlar birbiri ile karıştırılabilir yada iyi durmaya bilir birlikte kullanımları.

Yazı gözküresi testinden geçmelidir, yani çekici görünmesi gerekir. Sözcükler belli bir his veya arzu oluşturmalıdır izleyicide. Karakterler birbiri içine uyuma ve ahenge sahip olmalı. Karakter kombinasyonlarında tuhaflıklar görürseniz, kullanıcılarda da olacaktır.

3. Kendinize Esneklik Kazandırın

Display Type’ın projeniz boyunca nasıl kullanılacağını düşünün. Doğru başlık seti oluşturmak için birden fazla ağırlık ve stile ihtiyacınız var mı? Seçtiğiniz yazı efekti, ana ekranın yanı sıra ikincil ekran alanlarında çalışıyor mu?

Bu kullanımların hepsini düşünmek ve çeşitli şekillerde seçtiğiniz yazı karakteriyle kendinize yeterince esneklik kazandırmak isteyeceksiniz. Çok sıklıkla bir Display Type, yalnızca bir ya da iki sözcükten fazla olmayan ve güzel bir şekilde boyutlandırılmış yazı harika görünecektir, ancak bunu ikincil boşluklarda kullanmak aynı etkiyi verebilecek mi?

Seçilen yazı tipi birden fazla durumda aynı tutarlılıkta çalışırsa bu tasarımınız ile çalışması ve tutarlılık adına oldukça etkili olacaktır. Display type, esneklik ve tasarım tutarlılığı için tüm yazı tipi ailesini göz önünde bulundurun.

4. İnce Çizgilerden Kaçının

İnce çizgilerin Display Type’da kullanımı etki bırakması bakımından oldukça sıkıntılı ve tartışmalı bir konudur.

Evet, ince çizgiler içeren harfler harika görünebilir. Evet, bazı tasarımcılar güzel bir şekilde kullanabilir. Ama çoğu yapamaz.

İpucu 1’e geri dönün. Her şeyi okunabilirlik açısından geri düşünün.

Ana ekranınız için süper ince olan bir yazı tipi kullandığınızı ve 27 inçlik masaüstü monitörlerde (belki de üzerinde tasarladığınız gibi) harika bir görüntüye sahip olduğunu hayal edin. Şimdi tabletinize veya telefonunuz ile test edin. Şimdi ne düşünüyorsun? Hala okunabilir mi? (Muhtemelen değil.)

Daha inandırıcı olmamız gerekirse, Apple’ın bunu IOS 7 ile denediğini belirteyim. Kullanıcılar, işletim sistemi için kullanılan yazı karakterinin çok ince ve okunmasının zor olduğunu belirtti. Bu şikayetleri dikkate aldılar ve bundan sonraki yayınlar daha koyu çizgili bir yazı tipi seçtiler.

5. Görseli Düşünün

Kelimelerin veya harflerin resim veya video ile nasıl bir uyuma sahip olduğunu hayal edin. Bu çok önemli bir konu. Dünyanın en iyi yazı karakteri eğer görsel ve tasarımın iletmek istediği mesaj ile eşleşmiyorsa çok tuhaf görünebilir. Kontrastlık ayrıca önemli bir faktördür. Özellikle görüntünün veya videonun koyu ve açık alanları üzerinde iken. Sözcüklerin her zaman arka plan üzerinde rahatça algılanması gerekir.

Çok fazla tasarımcı, düz renkli arka planlar tercih ediyor burada metin birincil odak. Yazının algılanması bakımından, bu harika bir seçenek olabilir.

Bold yazı karakteri ve düz arka plan kullanıcıyı yazıya çeker ve okumaya iter. Renk, ne söylemek istediğinize dikkat çekmek için kullanılabilir. Böyle bir kombinasyon bir çok font ile çalışabilir. Bu durumda gerçekten önemli olan tek şey, kesinlikle güzel bir yazı tipi seçmenizdir!

Kaynak: https://designshack.net/articles/graphics/choosing-the-right-display-typeface-5-tips-for-success/

Tags : display type

Leave a Response