close
1

Bu dersin sonunda, kontrol merkezleri, eklemler ve kemikler ile tam bir karakter rigleme yöntemini öğrenmiş olacaksınız.


3D içersinde çoğu insanı strese sokan ve zorlayan birkaç işlem vardır, bunların en üst seviyede olanları UV unvrapping ve rigging işlemleridir. Bu konular başlangıçta zorlayıcı görülebilir aslında o kadar da zor değil ve bu ders sizi Cinema 4D’nin rigging araçları ile çalıştıracak ve bu araçları öğrenmenizi sağlayacak.

Resimde açıkça görüldüğü üzre hem en çok sorulan, hemde çok açık ve algılanabilir bir insan modeli üzerinde çalışacağız. Girişin kolay olması için basitçe başlayacağız, basit bir karakter için yapılan rigleme işlemi çok karmaşık karakterler içinde aynıdır. Tek temel fark rig bileşenlerinin sayısının fazla olması ve biraz daha uzun sürmesi.

Basit bir figür ile başlayacağız fakat siz başka bir figür içinde kolayca kullanabilirsiniz Cinema 4D içersin’de ki modelleri’de kullanabilirsiniz. Eller ve ayaklar burada biraz zaman alabilir fakat kanat ve kuyruk gibi elemanlar parmak eklemek ile aynı prosedürleri içerir.

Adım 01

1

Rig işlemi yapmak istediğiniz modeli açınız. ben tek parçadan oluşan bu basit modeli buldum, eğer sizinki çok parçadan oluşan bir model ise bütün parçaları seçin ‘object manager içersinde’ sağ tıklayın ardından connect ve delete yi seçin. modeliniz tek parça olacaktır.

Adım 02

2

Şimdi Cinema 4D içerisinde yer alan Character tool etkinleştimeliyiz bu yüzden modelimizi seçip Alt tuşu basılı iken Character menüsünden ‘Character’ komutunu seçeceğiz. Alt tuşuna basmak Character objesini modelimizin altına otomatik olarak hiyerarşisini bozmadan ekler.

Character objesi tek başına çok bir şey yapmaz fakat modelimizin ayaklarında Z ekseninde bir ok işareti göreceğiz. Bu aracı rig oluşturmak için kullanacağız ve bu araç rigleme işlemlerimizi daha basit hale getirecek.

Adım 03

3

Şimdi Figür çeşidine karar vermeliyiz. Aşağı doğru açılan menüye tıkladığınızda birçok karakter grubu göreceksiniz. Örneğin biz basit bir Bipet ile çalışacağız fakat balık ve kuş olmak üzere birçok seçenek görebilirsiniz.

Adım 04

4_spine

Bipet’i seçtiğimizde sol tarafta Character objemizin içinde bir Root butonu göreceksiniz. Bu bizim karakterimizin kalça kemiğini oluşturmaktadır. Bu esasen karakterimizin kemikleri için başlangıç noktasıdır ve oradan omurga, bacak veya kuyruk ekleyebiliriz. Obje yöneticimizin içinde hiyerarşik bir şekilde Root u görebilirsiniz. Eğer bunu seçerseniz Attributes Menager içersinde iskeletimize ekleyeceğimiz herhangi bir kemik türünü görebilirsiniz.

Root objesini seçip alt kısımda Spline FK’yı seçiyoruz. Ayrıca bir Head (kafa) ekleyebilirsiniz daha sonra isteğe bağlı Jaw (çene) ekleyebilirsiniz ama şimdilik gerekli değil.

Adım 05

5

Bu noktada oluşturulan iskeleti, modelimiz üzerinde doğru noktalara göre ayarlamalıyız bu yüzden iskeletimizi olabildiğince doğru yerlere yerleştirmek için biraz ayarlamalar yapmalıyız.  Bunu ayarlamak biraz yorucu olabilir iskeletimiz ile modelimiz örtüşmelidir. İskelet üzerinde değişiklik yapmak için Attributes Manager da Adjust sekmesine gidiyoruz, sekme içersinde açılır menü ve bir adet check box göreceksiniz.

Açılır menüden ‘Component’ seçiyoruz, bu bize iskelet üzerinde basitçe oynamalar yapma imkanı sağlayacaktır. ‘Symmetry’ seçeneğini iptal edebiliriz şuan ihtiyacımız yok fakat ilerde olabilir. Şimdi penceremizin içersinde küçük renkli noktalar belirecek bu noktalar size iskeleti ölçekleme, çevirebilme ve taşıyabilme imkanı verecektir. pozisyonunu değiştirmek istediğimiz noktayı seçiyoruz ve Move tool ile noktaları model üzerinde doğru noktalara taşıyoruz.

Adım 06

6

Şimdi tekrardan Build sekmesine geçiyoruz ve Root içersindeki Spline objesini tekrar seçiyoruz. Build sekmesinde Arm (kol) ayarları içerisinde FK/IK ayarlarını göreceğiz. Tekrar FK seçiyoruz ve bir Arm rig eklenecek root hiyerarşisinin içine. Zamandan tasarruf etmek için ve simetrik olmasını isterseniz Ctrl basılı tutarak Arm butonuna basabilirsiniz. Bu işlem her iki tarafa da simetrik olarak kol ekleyecektir ve renkleri farklı olacaktır algılamayı ve seçmeyi kolaylaştırır buda. Daha sonra hiyerarşi içerisinde Arm objesi seçili iken Finger ayarlarını görebilirsiniz. Bu seçeneği kullanmayabilirsiniz de fakat sistemin nasıl çalıştığını kavramak için bu seçeneği seçebilirsiniz.

Şimdi tekrar ‘Adjust’ sekmesine geçiyoruz ve kollarımızı ve bileşenleri model ile hizalıyoruz. Dirseğimize küçük bir açı verebiliriz bu açı dirseğin kırılma yönünü belirleyecektir. Omuz iskeletini hareket ettirdiğinizde omuza bağlı bütün eklemler onun ile beraber hareket edecektir, bu yüzden merkezden başlayarak uçlara doğru ayarlamalarınızı yapın.

Adım 07

7Daha sonra Legs (bacaklar) and feet (ayak) için aynı işlemleri gerçekleştireceğiz. Tekrar Build sekmesine gidiyoruz, ve Spline objemizi seçiyoruz. Ctrl Tuşuna basılı tutarak Leg butonuna basıyoruz. Bu işlem bize bacak, ayak ve kontrol sağlamamıza yarayan Controller verecektir. Bu işlemi gerçekleştirdiğimiz zaman 1 adet ayak parmağı görünecektir Advanced Biped seçeneğinde ise 5 parmak birden veriliyor.

Adım 08

8

İskeletimizin bütün bileşenlerini oluşturduktan sonra iskeleti modelimiz üzerinde doğru noktalara getirmeliyiz ve daha sonra modelimiz ile iskeletimizi birbirine kenetlememiz yani Bind işlemi yapmamız gerek bu işlem oldukça kolaydır. Bind tabına gidiyoruz ve Skin objesi modelimizin altında görünecektir, modelimizin sağında Weight tag ını göreceksiniz. buna çift tıkladığımızda modelimiz siyah renk alacaktır. Attributes Manager kısmında modelimiz üzerindeki iskeletlerin bir listesi görünecektir bu listeden iskeletimizin model üzerinde etki edeceği bölgeleri Weihgt tool ile boyayarak ayarlayabilirsiniz. Her iskeletin kendine göre rengi olacaktır boyayarak bu iskeletin etki edeceği alanları rahat bir şekilde ayarlayabilirsiniz bu işlem biraz zaman alıcı olabilir fakat sonucun mükemmel olması için bu işlemi özenle yapmalıyız.

Adım 09

9

Her eklemin etki edeceği alanları düzgün bir şekilde boyadıktan rigging işlemimiz son bulmuştur. Artık istediğiniz hareket veya pozu karakterimize verebilir istediğiniz şekilde animasyon çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. İsterseniz ‘Character” objemizi seçerek ”attribute manager” içersinde ”Animate” sekmesini seçerek burada bulunan ”Add walk” butonuna basıp karakterimize basit bir yürüyüş animasyonu ekleyebilirsiniz. bu yürüyüş animasyonunuzu herhangi bir yere ekleyerek karakteriniz ile eğlenceli animasyonlar yapabilirsiniz.

Not:  Yazı tarafımca çevrilmiş olup kaynak göstererek paylaşabilirsiniz.

Tags : animasyoncinema 4drig

Leave a Response