close
kodlama-yapmayi-ogrenebileceginiz-oyunlar

Eğlenirken Kodlama Yapmayı Öğrenebileceğiniz Oyunlar

Çalışma ortamınız bilgisayar ile haşır neşir olduğu bir ortamda iseniz vakit geçirmek adına bir çoğumuz oyun oynarız. Bu oyunlar içerisinde en iyi alternatifler ise tarayıcı tabanlı oyunlardır. Peki bu tarayıcı tabanlı oyunlar nedir? Diye bir soru sorabilirsiniz belki.

Şöyle bir aydınlanma açıklaması yapalım: Chrome, Firefox ve Safari birer tarayıcıdır ve sitelerden sitelere anlamamızı ve gezmenizi sağlar. Arada “yok canım daha neler” dediğimizi duyar gibiyim. Tamam tamam anladık biliyorsunuz ama bilmeyenler için bırakınca anlatayım.

Çalışmak için bir tarayıcıya ihtiyacı olan oyunlar bu kategoriye girmektedir. Yani web siteleri üzerinden oynanabilen tüm oyunlar bu kategoriye girer. Bu oyunlar ilk çıktıkları yaklaşık olarak 20 yıl öncesi dönemde agirlikli olarak fash tabanlı bir yapıya sahiptirler. Günümüzde kullanılan örnekleri ise ağırlıklı olarak HTML5 tabanlıdır. Eklentiler ve Java kodları ile çalışan bu oyunların en belirgin ve ortak özelligi kolayca ulaşılabilir olmalarıdır.

Tarayıcı tabanlı oyunlar verebileceğimiz en iyi örnek Facebook haddinden oynanan ve milyonları etkisi altına alan Candy Crush, iyi bir örnektir. Basit bir mantık temeli üzerine oturtturulmuş ve aynı şeyi binlerce kez tekrar etmektedir. Tabiki daha nitelikli oyunlar ile karşılaşmak mümkündür.

Yazımızın konusu ise işi gücü sebebi ile bütün gününü bilgisayar başında geçirmek zorunda kalan yazılımcı arkadaşlar ve yazılım konusuna merak salmış kardeşlerimiz için geliştirilmiş oyunlardır. Strateji, rol yapma ve çoklu oyunculu çevrim içi oyun türleri görünümünde olan bu oyunlar, kişinin eğlenirken aynı zamanda kodlama yapabilmesini ve kendini geliştirmesini de sağlayamakta. Bu oyunlar arasında en popüler olan 4 oyunu sizler için derledik. Oynarken kodlamanızı, kodlarken de oynamanızı sağlayan bu oyunlar ile boş zamanınızı eğlenceli ve verimli geçirebileceksiniz.

CodeCombat

HTML5 tabanlı bir oyun olmasının yanı sıra size bir RPG deneyiminde sunmakta olan CodeCombat oyunu çaktırmadan size ucundan kıyısından yazılım bilgileri de sunmaktadır.

codecombat-1
https://codecombat.com/

CodeCombat’da bir kahramana sahipsizin ve kahramimiz ile çeşitli maceralara yelken açıyorsunuz. Kithard Dungeon adlı ilk bölümde basit kodlama sistemi mevcuttur. Oyun boyunca çeşitli kodlama yöntemleri kullanıyoruz ve oyun ilerledikçe deneyim puanına sahip oluyoruz. Böylece karakterinizi geliştiriyorlar.

codecombat-levels-2

Yazılımcı olmak isteyen gençler için eğlenceli ve öğretici bir oyun.

codecombat-age-survey-3

CodeCombat, JavaScript, CoffeeScript, Lua ve Python gibi yazılım dillerini desteklemektedir. Programlamaya dair çok güzel bilgiler öğrenebileceği bu oyunda dizilim, değişkenler, metot yürütme, vektör çizimi ve daha tonla konuyu eğlenceli bir şekilde öğreneceksiniz.

Code Hunt

Microsoft Research tarafından geliştirilen Code Hunt oyunu, HTML5 tabanlı bir bilim kurgu oyunu olarak oldukça başarılı.

codehunt-1
https://www.codehunt.com/

Oyunda biz birer kod avcısıyız ve bize verilen hatalı kodları tamir etme görevimiz vardır. 14 oyun bölüm boyunca çeşitli kodlar ile cebelleşiyoruz.

codehunt-ui-2

Java ve C# dillerini destekleyen bir oyundur.

CodinGame

Kendini geliştirmek isteyen programcılar için oldukça ideal bir oyundur. Kendinizi zorlu mücadeleler içerisinde bulabilirsiniz. Fakat kesinlikle bir şeyler öğreneceksiniz ve eğleneceksiniz.

codeingame-1
https://www.codingame.com/start

PHP, C ve JavaScript’in de aralarında yer aldığı 20’den fazla kodlama dilini içerisinde barındırmaktadır. Kullanıcı arayüzünü kendinize göre istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

codeingame-ui-2

Çoklu oyuncu seçeneği bulunan bu oyunda arkadaşlarınızla birlikte zorlu görevlerin üstesinden gelebilirsiniz.

Screeps

Java script ile uğraşanlar için biçilmiş kaftan olan Screeps internet üzerinden binlerce kullanıcıya ulaşmaktadır.

screeps-1
https://screeps.com/

Bir strateji oyunu olan bu oyunda ise creeps denilen üniteleri kontrol edip maden kaynaklarını yönetebiliyorsunuz. Kendi arazinize kurabiliyorsunuz. Binlerce kişi ile oynadığınız için başkalarının creeps’leri ile karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek.

screeps-ui-2

JavaScript kullanarak creeps’lerinizi kontrol edebiliyorsunuz.

Kaynak: http://sixrevisions.com/resources/games-that-teach-how-to-code/

Tags : BROWSERBROWSER GAMESCHROMECODECODE HUNTCODECOMBATCODEINGAMECODERCODİNGCoding for kidsCOMPUTER GAMEFİREFOXFLASHFLASH GAMESGAME DEVELOPMENTGAMESHTML GAMESHTML5INTERNET EXPLORERkod yazma oyunlarıKodlama oyunlarıKodlama oyunu oynaKodlama yazmayı öğreten oyunlarKODLAMAKMMOMULTIPLAYEROynayarak kodlamakRPGSAFARİSCREEPSWEB BASED GAMESYAZILIMCI

Leave a Response