close
Grafik Tasarım

Eşsiz Fotoğraflar Çekmek için Görüş Stilinizi Geliştirmenin 4 Temel Adımı

1600

“Good artists copy. Great artist steal.”

İyi Sanatçılar Kopyalar, Büyük Sanatçılar Çalar.

Fotoğrafçı Julia Kelleher, Pablo Picasso’nun bu sözüne tüm samimiyeti ile inanıyor. Güzel Sanatların saygın bir aile fotoğrafçısı, Julia dünyanın hemen hemen her yerinde workshoplar vermektedir ve her seviyede ki fotoğrafçılar onun tecrübelerinden faydalanıyor.  O, fotoğrafçıların kendi fotoğraflarını kullanarak fikirler alabileceği iyi bir yol olan CreativeLive’s Photo Week gibi etkinliklerde bulunmuştur.

Fakat bir sanatçı başarılı bir şekilde çalmadan önce, kendi stilini bulmalıdır. Bir fotoğrafcının kendi stilini geliştirebilmesi için izleyebileceği birkaç adım vardır.

DSC0538-Edit2

1. Markanın Bileşenlerini Anlamak

Juliaya göre, markanın üç temel bileşeni vardır.

  • Kişilik
  • Görüş tarzı
  • Ahlaki söz

Julia her zaman, fotoğraf öğretmeni olan Sarah Petty’den bir alıntı yapıyor. ”Zayıf bir kimlik ile güçlü bir marka oluşturamazsın” Sarah Petty.

2. Kendi Fotoğrafçılık Stilini Bilmek

Bir fotoğrafçının görüşünün marka bileşenleri, kendisinin fotoğraf stili ve tamamlayıcı kimliğidir. Tamamlayıcı kimlik, bir fotoğrafçının verdiği hizmet veya kendisi hakkında söyledikleri ile bir ilgisi yoktur. Julia’ya göre fotoğraf stili kişiliğinizin küçük bir parçasıdır ve her fotoğrafçı her fotoğrafı çekebilir.

Bir fotoğrafçı kendi stiline ulaşmak için aşağıda yer alan üç soruyu kendine sormalı.

  • Neyin fotoğrafını çekmeyi seviyorum?
  • Nasıl fotoğraf çekmeyi seviyorum?
  • Neden fotoğraf çekmeyi seviyorum?

Julia’ya; bu üç element sizin fotoğrafik görüş tarzınızın bileşenleridir. Fakat hepsi değil. Bu sorulara verilen cevaplar gerçekten iyi ise, sağlam bir fotoğrafik stil geliştirme yolundasın demektir.
DSC0538-Edit

3. Kendi Fotoğrafçılık Stilini Tanımlamak

Bu üç soruya cevap vermek için, Julia kendi fotoğraflarınızdan birkaç tanesini almanızı ve fotoğraflarınızı tanımlamak için üç güçlü sıfat söylemeyi tavsiye ediyor. Üç görsel, üç tanede duyusal sıfat olmalı. Julia’nın görsel sıfatları; Nötr, tasarlanmış ve sığ alan derinliğidir. Duyusal sıfatlar ise; Sakin, dokunaklı ve organik.

4. Diğerlerinden Çal

Bu kimlik özellikle diğerlerini kopyalarken önemlidir. Julia’ya göre her fotoğrafçı ilk başlarda diğerlerini kopyalar. Kopyalamak yeni fotoğrafçılar için nasıl bir öğrenme tekniğidir. Bir fotoğrafçı bu tekniği öğrendikten sonra diğerlerinden çalma tekniğini geliştirecektir. Julia’ya göre çalmak, basit anlamıyla “kendininmiş gibi al”, bunun anlamı ise parçaları çal, daha sonra onları geliştir.

Julia, “Dünyanın en büyük sanatçıları da böyle düşünüyor” diyor. “Bütün empresyonistler bir araya gelmeye ve beraber resim yapmaya alışıklardır. Onlar her zaman birbirlerinin fikirlerini çalmışlardır. Bu CreativeLive gibi bir şirketlerde neden olmasın ki, fotoğraf haftasında hepimiz buradayız, bir araya geliyor ve bir şeyler öğreniyoruz. Bir birbirimizden çalıyoruz ve bu güzel bir şey.

İlk başta bir Sanatçı çalmaya başlar ve onu kendinin yapar, daha sonra kendi stilini hissetmeye başlar.

Julia ” Sadece, neyin çalmaya değer olduğunu bilmek zorundasın” diyor. “Sanatın bütün noktası budur.”

Not: Bu yazının orjinal haline buradan ulaşabilirsiniz. Yazı tarafımca çevrilmiş olup kaynak göstererek paylaşabilirsiniz.

Tags : FotoğrafçılıkJulia Kellehertemelleri

Leave a Response