close
kurgusal-karakterlerden-alintilar

Kurgusal karakterlerin hayatlarımıza etki edebilecek seçilmiş sözleri sizin için bu yazımızda derlemeye çalıştık.

Sinemanın yanı sıra geçtiğimiz yıllarda TV dizileri ve yeni bir sanat dalı olarak tanımlayabileceğimi oyunlar da popüler kültürü besleyen ögeler arasına girmiştir.

Kurgusal kahramanları, başlarından geçenleri izlerken veya başarılarına tanık olurken onların hikayelerini kendimize örnek alıyoruz. Bu yapımlardaki iyi kahraman rolündeki karakterlerin yanı sıra antagonist ( kötü karakterler) de bizlere bazen ilham kaynağı olmaktadır.

Bu sebeple onların sarf ettiği cümleler veya kurdukları cümleler onların kurguladığı formdan çıkıp gerçek hayatlarımızı etkileyebilecek statüye yükselebiliyor. Onların cümleleri ve sözcükleri gerçek yaşamda karşımıza çıkan zorluklar ile başa çıkmak için bizlere yardımcı oluyor.

Cornerstone‘un 42 kurgusal karakterden alıntılar yaparak tasarlamış olduğu bu infografik, bizleri başarıya ve memnuniyete götürecek ipuçları içermektedir. Liderlik, girişimcilik, inovasyon, marketing ve hayatı yaşamak gibi bölümlerde ele alınan karakterlerin bu konular ile ilgili sözlerine yer veriliyor.

Liderlik kolayca üstesinden gelinebilecek bir sorumluluk değildir, bu yüzden bu vasfı taşımak da zordur. Bu zorlu yolda ilham alabileceğiniz kurgusal karakterlerin öneriler, sizler için aşağıdaki görsellerde yer almaktadır. Güç sizinle olsun diyerek sizleri aşağıya doğru inmeye davet ediyoruz.


kurgusal karakter liderlik

Bazen sadece bir işe başlayarak, hayallerimize ulaşma gücünü kendimizde bulabiliriz. Bazen de yaptığınız hatalar ile doğru yolu bulabilirsiniz.

kurgusal-karakterler-girisimcilik

Bazen çevrenizdeki insanların desteği ile başladığınız bir işte başarıyı yakalayabilirsiniz. Bu girişimde size destek olan, sizi zor anınızda elinizden tutup rahatlatan kişilere ihtiyacınız vardır. Sean Maguire‘in dediği gibi;

“Bazı insanların öz güven kazanmaları için önce başkalarının onlara inanması gerekir.”

kurgusal-karakter-takim-oyunu

Emek sarf etmeden hiç bir şeyi başaramaz insan. Usta YODA‘nın sözü tamda bunu yansıtmaktadır. YODA;

“Yap yada yapma. Denemek yok.”

azim

Biraz delilik ile yenilikler ortaya çıkarabilir insan. Alice Kingsleigh – Alice in Wonderland;

“Sen delisin, çatlaksın, sıyırmışsın. Ama sana bir sır vereyim mi? En iyi insanların çoğu öyle!”

inovasyon-ve-pazalama

Elimize hiç bir şeyin geçmeyeceğinin bilincinde olsak bile, korkup başlamamak daha kötü değil midir sizce?  Andy Dufresne – The Shawshank Redemption | Esaretin Bedeli;

“Ya yaşamakla uğraşacaksın ya da ölmekle”

iade-etmek-ve-hayati-yasamak

Kaynak: http://9gag.com/gag/aqNvEyZ/42-inspiring-quotes-for-success-from-your-favorite-fictional-characters

Tags : infografikkurgusal karakterler

Leave a Response