close
cave-painting

Grafik Tasarımın geleceğini anlamak istiyorsak geçmişi derinlemesine irdelemeliyiz.

Burada, efsanevi tasarımcı Lance Wyman hayatının çalışmaları (1968 Meksika olimpiyatları  en ünlü çaşılması) hakkında çıkarılabilecek bir kaç ders vardır. Bu büyüleyici Olimpik poster onun en belirginçalışmasıdır, zamanında sadece büyük bir hit olmadı ayrıca o zamandan beri yapılmış en dahiyane çalışma olmuştur.

olympics

Wyman tasarıma yaklaşımını tartışırken, onun ilhamın İspanyol kültüründen geldiğini söylemiştir. O tasarımına nasıl yaklaşacağına bakmıştır. Çoğu durumlarda dile ihtiyaç olmadığını vurgulamıştır. Ülkenin bir ürünü olan Olimpiyat oyunlarında insanların oyunları hissedebileceği bir şey oluşturmaya çalışmıştır. Bunun anlamı, Wyman zamanının modern tasarım aletlerini kullanırken, binlerce yıl önce oluşturulmuş olan tasarım için bir adanmışlığa kök salmıştır. Bu modern tasarım, tarihi referans noktaları olmadan var olamazdı. Örneğin, belli bir olayda simgelerin kullanımı Mayalıların kabartma sisteminde dayanmaktadır, örneğin siluetler birinin bağımlılığı iken erken yunan oyunlarında yardımcısıydı.

Wyman’ın işaret ettiği gibi onun çalışmasında hem simgeleri hemde siluetlerinin kullanımından yaklaşık kırk yıl sonra, Wyman’ın oluşturmuş olduğu fikirler Aplle’ın çok benzer iconlar geliştirmesine yardımcı olmuştur.

icons-768x610

Wyman bunun bir tesadüf eseri olmuş olabileceğini düşünebilir yada Apple’ı suçlayabir, burada ozaman şu iki önemli şey akla geliyor; 1. Her şey birbiri ile iç içedir, şuan bildiğiniz gibi ve 2. İyi bir tasarımın son kullanma tarihi yoktur.

Bizler tasarımı, Photoshop‘un içerisinde yapılan şeyler yada Illustrator‘ün içerisinde renk kombinasyonları olarak görürüz. Aslında  tasarım mağara adamlarının duvarlara bir şeyler çizmesinden beridir etrafımızdadır. Uygarlıklar her zaman görsel tasarım için bir arzuya sahip olmuştur. Zamanın başlangıcından beri bir çok insanın temel bir parçası olmuştur. Tasarım çağlar öncesinden beri sık sık çıkar amacı için kullanılmıştır. Tasarım tarihi bir bilgidir ve bu bilgi ileriye yönelik veya yeni bir şeyler tasarlamak için tasarımcılara çok önemli bir yol gösterici olmuştur.

Tasarımcılar mevcut bir resmi veya metni çerçeveye koymak için kenarlarının kesilmesi olarak düşünebilir fakat o bizi çok ama çok gerilere götürebilir ta ki  en erken kültüre kadar, biz şuan ona bakıyor olabiliriz. Bu talihsiz bir durum değil aksine bir şey üzerinde çalışıyorsak bize dayanma gücü vermesi için iyi bir yoldur.

Eğer bir projeye nasıl yaklaşman gerektiği ile ilgili sıkışıp kalmışsan, şuan etrafında olan tasarıma ayak uydurmaya çalışmak anlamlı cevap olmayabilir. Bir sürü geçici ve basiretsiz tasarım olabilir, klasik tasarımı klasik yapan şeyi kaçırıyor iken yeni bir şeyleri denemek çok zor olabilir. Geriye dahada geriye gidin belki sizi geleceğe götürecek en mükemmel yolu bulabilirsiniz.

Tags : geleceğigrafik tasarımın

Leave a Response