close
infografik

İnfografik tasarım temel kuralları

İnfografik tasarım (Bilgilendirme Grafiği) tekniklerini bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

İnsanlar duyduklarının % 10’unu, okuduğunun % 20’sini, gördüğünün ve yaptığının % 80’nini hatırlamaktadır.
Bu yüzden eğer bilginin kalıcı ve hatırlanabilir olmasını istiyorsanız, infografik tasarımı’nı seyircinin duymasından ve okumasından ziyade, görebileceği ve yapabileceği bir şeylere ihtiyacınız vardır.

İşte burada infografik devreye girmektedir. Fakat bir infografik tasarımı ile insanları durdurup onu okumalarını sağlamak istiyorsanız, öncelikle bu işi doğru yoldan yaptığınıza emin olun.

1. Önemli bir nokta olması

İdeal olarak infografik tek ve tutarlı bir mesaja hizmet etmeli. Görsel metaforlar ve veriler ile konuşan bir hikaye olarak düşünün, fakat yapı hala aynı.

İlk tuzak geliyor: Her bir infografik, okunmaya değer gerçekleri yansıtmak için tasarlanmalıdır yada okuyucunun bazı çıkarımlar yapmasına izin vermeli. Aksi halde amacına ulaşmamış demektir.

carland-infographic

(Görselin büyük hali: http://thumbnails-visually.netdna-ssl.com/carland-a-century-of-motoring-in-america_50290aaca56d5.jpg )

Bu plan istediğin gibi basit yada kompleks olabilir ve daha fazla karmaşık olması her zaman iyi değildir. Örneğin, bir çok yönden yol tabelaları mükemmel infografiklerdir. Bunlar, aktarmak istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde ve çıkarım yaparak aktarmaktadır. Saatteki hızınız 70 km bile olsa verilmek istenen mesajı kolayca okuyabilirsiniz. Kalın renkler ve kolaca okunabilen fontlar ile tüm dünyada oldukça yaygın kullanıma sahip.

Fakat sürat limitinden daha karmaşık bir bilgiyi aktarmak istiyorsanız, kuralların kalanını okumaya devam etmelisiniz.

2. Ana renklerin basit kombinasyonlarını kullanın

Yol tabelalarından çıkarmanız gereken birden fazla ders vardır fakat ilk ders, renk paleti dizaynıdır. Yol işaretlerinde mümkün olduğunca az renk kullanımını fark etmişsinizdir. Bunun başlıca sebebi kolayca seçilebilir ve dikkat çekici olmasıdır.

Sarı: Dikkate al. Turuncu: Muhtemelen buna bakmalısın. Kırmızı: Her ne yapıyorsan yaptığın şeyi bırak ve bunu şimdi oku anlamına gelmektedir. Yani, Bilgiyi iletmeye gelince rengin tam olarak nasıl kullanılması ve hangi rengin hangi duyguyu aktarması gerektiğini bilmek gerekir.

true-colors (Görselin orjinal hali: www.columnfivemedia.com/9-infographic-design-examples-that-will-leave-you-inspired)

Eğer renk paleti oluşturmak senin için zor ise o zaman üç kurala sadık kalmalısın. 3 başlıca renk seç, açık olan renk background (arka plan) rengin olsun, diğer ikisi isini de içeriğinde kullan örneğin başlıkta kullanabilirsin.

En fazla dört renk kullanabilirsiniz. Genel bir kural olarak;

  1. Mümkün olduğunca az renk kullan.
  2. Eğer başka bir renk eklemek zorunda isen kullandığın rengi neden kullandığından emin ol.

3. Dış boşluklar

Beyaz boşluklar veya negatif boşluklar, iyi bir tasarımın temel etkenlerinden birisidir. Düşündüğünüzün aksine, dağınık bir tasarım iyi bir infografik değildir. Hangi bilgiyi görüntülemek istiyorsan o bilgiyi seçmen ve belirlemen gerekir. Okuyucunun sonuca ulaşmasını sağlamak için en iyi uygun negatif boşlukların kullanımıdır.

space-it-out

Her tasarım elemanının etrafındaki boşluk, okuyucuya ilk nereyi okuyacağını seçmesinde yardımcı olur ve bu daha sonra infografiğin tamamını okumasını sağlar. Negatif alan ile çevrili elementler belgenin geri kalanı ile uyumlu olacaktır.

Negatif alanın kullanımını önemli kılan diğer bir etmen ise elementlerin düzgün bir şeklide hizalanmış olmasıdır. Bu sizin okuyucuyu ikna etme yolundaki önemli adımlardan biridir.

İnfografik içerisinde, denge ve uyum diğer medya formlarından çok daha önemlidir. Okuyucuyu bilgilendirme duvarı önünde bunaltmak ve sıkmak ister misiniz? sanırım istemezsiniz. Bu yüzden dışarıda kalan parçaları kesmek ve tasarımı boşluklar ile rahatlatmak okuyucuyu da rahatlatacaktır.

4. Üç adet kaliteli font seçin

Bir infografik tasarımında minimize etmeniz gereken şeylerden birisi de metindir. Çok fazla metin amacınızı boşa çıkartır. Başlıklar, konu başlıkları ve çok az alt yazı iyi bir formdur. Gereksiz yazıları çıkarıp atınız. İnsanlar bir makale okumak için bilgi grafiklerine tıklamaz.

Tipografi bir tasarımı hem tasarım yapar yada bozabilir, infografikler de dahil.

Tekrardan üç kural. Üç font kullanımı:

  1. Bir font Başlık için,
  2. Bir font gövde için,
  3. Üçüncü font ise biraz lezzet için,
three-fonts

Başlıkta kullanacağınız ilgi çekici bir font, bilgiye görsel bir metafor olarak hizmet eder.  İçerik bilgilerini oluşturan body fontu, sade ve okunabilir olmalıdır. Dekoratif fontları sadece başlıklar için kullanınız. Tasarımınızda ki fontlar ‘burada acemi vaaar’ diye bağırmasın.

Son olarak da manşet ve alt başlıklarda vurgu için kullanacağınız fonta geldik. Bu ikisinin arasında bir yerde olmalıdır. Ne çok dekoratif nede çok sade bir font olmalı.

Eğer tasarımınız hem online hemde basılı olarak kullanılacak ise, fontlarınızı hem bilgisayar ekranında hemde kağıt üzerinde kontrol edin. Çünkü bazen ekranda güzel görünen fontlar kağıt üzerinde istenilen etkiyi vermeyebilir.

5. Sağlam göz alıcı bir tasarım ile gelin

Ana temanızı oluşturun ve infografik akışında bir başlıktan diğerine nasıl geçeceğini belirleyin. Bu aşamaya 1 saatinizi ayırmalısınız ve kullanılabilir bir taslak çizimi oluşturana kadar durmayın.

infografik-taslak

Çoğu online infografik tıpkı bir makale gibi dikey bir akış şeklinde uzanır. Aşağıya doğru inerek bir hikaye gibi gösterilir ve içeriğini anlatır. Bazıları ise interaktif bir şekilde yatay olarak kullanılır tıpkı bir haritadaki belirli bölgeler hakkında spesifik bilgi amaçla kullanıldığı gibi.

Okuyucunun bir başlığı okuduktan sonra nereye devam edeceği hakkında, asla kafasının karışmaması gerektiğini unutmayın. İnfografik, okuyucuya her zaman nereye yöneleceğini açıkça belli etmeli.

6. Neyin önemli olup olmadığına karar ver

En büyük ve en önemli kısımların hangileri olduğuna karar verin. Bu genellikle yazı ve figürler yada grafikler ile vurguyu arttırarak oluşturulur.

Fontlardaki hiyerarşi algıyı kolaylaştırır;

  1. Ana başlığınız en büyük font olmalı.
  2. Alt başlık muhtemelen aynı font olmalı fakat daha küçük bir ölçüde.
  3. Gövde metni basit, okunabilir ve makul ölçüde olmalı.
  4. Çizelge etiketleri aynı font olabilir fakat bu isteğe bağlıdır. Farklı bir font kullanmak görsel olarak ilgi çekici olabilir.

Umarım infografiğiniz çok karmaşık olmaz. Eğer çok karmaşık ise ok veya diğer görsel rehberleri kullanabilirsiniz. Dip notlar ve kaynak yazılarınızı en küçük font ölçüsü olarak kullanabilirsiniz.

7. Bağımlılık oluştursun

Bir infografiğin başarısının ölçüsü sosyal paylaşım sayısı ile ölçülebilir. Bu tartışılabilir ve tasarladığınız infografiğin bir yerlerde paylaşılabilir olup olmamasına da bağlıdır. Belki teknik bir kitle için yapmış olabilirsiniz yada çok özel yayınlar için.

agricultural-infographic

Bağımlılık yaratan infografikler, diğer bağımlılık yaratan içerikler gibi izleyici için bir değer sağlamalı. İnfagrafikler okuyucuya istedikleri bilgiyi de sağlamalı, sadece yazarın bilgisinin gösterişini yapmamalı. Etkili infografikler, seyirci üzerinde okuduğundan daha farklı hisler oluşturur ve kişisel yaşamını yada kendi işini geliştirmek için bir şeyler öğretir.

Bu ipuçlarını takip ederek okuyucu üzerinde %80’lik bir sürdürülebilirlik elde edebilirsiniz.

Eğer her hangi bir noktayı atladıysak lütfen yorum olarak bize düşüncelerinizi aktarınız.

Bu yazıyı KAYNAK göstererek paylaşabilirsiniz.

Tags : bilgilendirme grafiğiinfografik

Leave a Response