close
food-packaging-design

İyi Bir Ambalaj Tasarımı …

Nedir?, Nasıl Yapılır?, Püf Noktaları Nelerdir, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu soruların cevabını merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin lütfen. Ambalaj bir ürünün kıyafetidir dersek kesinlikle doğru bir bir tanımlama olur. Tüketiciyi albenisi ile satın almaya yönlendirebilmesi için üzerinde estetik değerler taşımalıdır.

Piyasada ürünün ayakta kalabilmesi için ambalaj malzemesinin seçiminin önemli olduğu kadar bu ambalaj malzemesini kaplayan tasarımda çok önemlidir. Sebebi ise ürünün formuna uygun seçilmiş renkler, yazı karakteri ve üzerinde yer alan görseller ile estetik görünüme sahip bir ambalaj, tüketiciyi kendine çeker. Diğer yandan bir ambalaj tasarımı ürünün tanıtımını yaparken ona zarar verme olasılığı da vardır. Bu sebeple ürünü öne çıkarmak için yapılan tasarımlarda etkileyici renk kullanımı, tipografi ve kompozisyon ögelerine sahip olması gerekir. Yapılan tasarımın başarısı, ürünün piyasa değerinde başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.

creative-product-packaging-design-31

Ambalaj, bir ürünü dış faktörlerden korumasını sağlayarak taşıma, dağıtım, tanıtım ve depolama süreçlerindeki işlemleri kolaylaştıran, kağıt, plastik, metal, cam, vb. farklı materyellerden yapılmış giysidir. Özüne indiğimizde ambalaj, içinde ürün barındıran koruyucu kaptır.

Ambalaj, önemli bir görevi olan taşıdığı bilgileri tüketiciye seçme ve kullanma kolaylığı sağlar. Bunun yanında tüketiciye en ekonomik şekilde ulaşır ve depolama kolaylığı sağlar. Üzerinde yer alan fiyat,üretim tarihi, tüketim tarihi, içerik, kullanım açıklaması ve ağırlık gibi bütün bilgiler yer alır. Bu bilgiler satın alan kişiye ve ürünü satan kişiye büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

coffee-packaging

Ambalajın üzerinde taşıdığı tüm bilgilerin asıl amacı tüketicinin sorma şansının olmamasıdır. Bu yüzden tüketiciye gerekli bilgileri üzerinde taşımalıdır.

Grafik tasarımı ile bir ambalaj, tüketiciye sunulmuş ürünün tüm özelliklerini tüketiciye yansıtan ve tüketici ile diyalog kuran bir araçtır. Ürünün kendini ifade ediş şeklidir, yani ürünün dilidir. Bu dil kendini ne kadar iyi ifade eder ise tanıtımı ve satışı olumlu etkiler.

Kesin olan bir şey vardır ki oda; ne kalitesiz bir ürün güzel bir ambalaj ile nede kaliteli bir kötü bir ambalaj ile piyasada başarı şansı yakalaması beklenemez. Ürün rafa konulduğun zaman cezbedici etkisini göstermelidir. Satıcı ürünü yanı sıra dizdiği zaman ambalajın geniş yüzeyi tüketicinin görebileceği bir şekilde yerleştiremeyebilir. Bu aşamada ürünün yan ve üst yüzeyleri ürünün kendini tanıtması açısından çok önemlidir.

ambalaj

Her ambalaj, çekiciliğini korumalıdır başka bir markaya ait ürün ile yan yana dizildiğinde.

Her bir ürün ambalajında, ambalaj üzerindeki ögeler ile içerisinde yer alan ürünün ilişkisinin iyi kurulması gerekmektedir. Seçilen rengin, biçimlerin ve tipografi ögelerinin ahengi tüketicide ambalaj hakkında pozitif bir etki yaratır. Ambalajda renk seçimi tüketicinin ürün hakkındaki fikirlerini, duygularını etkileyerek onu satın almaya yönlendirmesi bakımından oldukça önemli bir konudur. Renklerin psikolojik etkileri farklı ve değişkendir. Renk ile ürün bağdaşan bir yapıya sahip olmalıdır. Tüketici üzerindeki psikolojik etkisi de göz önünde bulundurulmalıdır. Ambalaj yüzeyinde yer alan renklerin ahengi veya tek rengin egemenliği vurguyu güçlendirir. Yazı ve şekiller zemin rengi ile karışmamalı ve iç içe geçmemeli. Zorunlu olarak kullanılacak yazılar, önem sırasına göre ve çoğunlukla görülebilecek alanlarda kullanılmalıdır.

Belirli bir açıdan bakıldığında, konserve gibi silindir paketlerde yüzeyin sadece üçte biri görülebilir ve dörtte biri okunabilir şekildedir. Yassı ambalajlarda ise fazla önemli olmayan bilgiler veya tüketiciyi ürünü alım sonrası için bilgilendirici konulara yer verilmelidir. Ambalajların üst kısımlarında ise firma adı, ürün markası, firma ismi gibi belirli özellikteki bilgiler  yer almalıdır.

Packaging-Design-2013-39

Ambalaj tasarımcısı, ambalaj malzemelerini tanımalı, baskı işlemlerini ve yaptığı işin uygulama basamaklarını bilmelidir. Bu adımları bildiği takdirde tasarımla ilgili doğabilecek sorunları daha kolay halledebilir. Bunun yanı sıra işin bitimine kadar üretim ile sürekli diyalog içerisinde olması çok önemlidir. Fakat sadece baskıya dair sorunları bilmesi yetmez. Paketleme biçimlerini, malzemeden az fire ile yararlanma yöntemlerini bilmelidir. Bunun yanı sıra ürünü saklayacak ambalaj malzemesinin özelliklerini olumlu veya olumsuz yönlerini bilmesi gereklidir.

2-jam-packaging-design

Her alanda olan gelişmeler gibi ambalaj sektöründe de ekonomiye bağlı olarak gelişmeler görülmektedir. Örnek verecek olursak kozmetik ürünlerin ambalajlarında ambalajın tasarımı ve bazı malzemeler üründen daha pahalıya mal olabilir. Pahalı materyellerden yapılan şatafatlı ambalajlar ürününde pahalı olduğunun düşünülmesine yol açabilir.

Konuyu noktalamaya gelirsek sonuç olarak; En İyi Ambalaj Tasarımına yazımızda belirttiğimiz ipuçları yardımıyla, özenli bir şekilde tasarlanan ambalajlar ile güzel bir sonuca ulaşmanız kaçınılmazdır. Tasarımlarınızı bu ipuçlarını göze alarak oluşturun lütfen. Sonuç kesinlikle tatminkar olacaktır. Şimdiden kolay gelsin…

Yazıyı KAYNAK göstererek paylaşabilirsiniz.

Tags : ambalajen iyi ambalajİyi Bir Ambalaj Tasarımı

1 Yorum

Leave a Response