close
kendi-fontunu-tasarla

Kendi yazı karakterinizi tasarlamak

Bir font tasarımcısı olmak ve kendi yazı karakterinizi tasarlamak istiyorsanız, öncelikle cesurca bir font denizinden geçmelisiniz. Sıfırdan yeni bir alfabe tasarlamak için bir mouse ve bir kalemin yoldaşlığına ihtiyacınız vardır. Ayrıca belirli bir proje için bir görüşe sahip olmanız gerekmektedir.Kendi fontunuzu tasarlamak asla kolay bir şey değildir, bu yüzden kendi yazı karakterinizi tasarlamaya başlayın.

Adım 1. Okumaya Başlayın

tipografi-kitabı

Hayatımızın büyük bir bölümünde mutlaka bir şeyler yazmışızdır bu yüzden “t” çizgileri ve “i” noktalarının ustası olduk. Fakat yazı karakteri tasarlamak bir çok gizli tehlikeler ile doludur. Örnek olarak, eğer bir eğitiminiz yoksa font tasarımı üzerine, asla font arasındaki boşlukları dikkate almazsınız. Bu yüzden yuvarlak hatlı ( O gibi) yazı karakterleri ile düz hatlara sahip yazı karakterinin ( N gibi) birbirine daha yakın olması gerektiğini bilemeyebilirsiniz. “O” harfi “H” harfinden az biraz daha uzun olmalıdır.

Bu bilgi küçük bir ayrıntı gibi görülebilir, fakat bu ayrıntıyı kaçırır iseniz sonuçtan çok memnun kalmaya bilirsiniz. Yazı karakteriniz nokta vuruşlu yazıcı baskısı gibi tutarsız görünecektir. Gözünüzü ve zihninizi eğitin. Bu sizin için bir yatırımdır.

Aşağıdaki kaynaklar size kendi tipografi stilinizi oluşturmak ve tipografi’de evrensel bir form kazandırmak için size yardımcı olabilecek kaynaklardır. Bu kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmaya özen gösterin. Biraz ingilizce ile rahatlıkla anlatılmak isteneni kavrayacaksınız.

  • Tyepeworkshop’s “Basics;”
  • Ellen Lupton’s Thinking with Type;
  • Robert Bringhurst’s Elements of Typographic Style;
  • And the web companion Elements of Typographic Style Applied to the Web.

Adım 2. Çizerek Tam Resmi Oluşturun

sketch font

Bazı tasarımcılar bütün işini bilgisayarda halleder. Fakat sizin ilk font’unuz olacağı için bu iyi bir fikir değildir. İlk fontunuzu oluştururken harfler ile oynamayı ve harfleri hissetmeyi öğrenmeniz açısında çizim yapmak en iyi yoldur. Bitirdiğiniz eskizler ile büyük resmi görebilirsiniz. Düzeltmeleri bilgisayar yerine daha çok elinizdeki kalem ile yapınız.

Temiz çalışmaya özen gösterin, çizdiğiniz harfler sizin dijital ortama geçmeden önceki son aşamanızdır. Bu yüzden çizgileriniz anlaşılır olsun çünkü font’un iskeletini oluşturdunuz. Bu noktada harfleriniz’deki çizgilerin kalitesi ve geometrisi, hizalama ve  harf boşluklarından daha önemlidir. harf boşluklarınızı daha sonra da editleyebilirisiniz. Eğer çizimden memnun oldu iseniz tarama işlemi için şimdi harflerinize dolgu yapabilirsiniz.

Adım 3. Tarama ve Vektöre Çevirme

font-convert-to-vector

Yeni başlayanlar için burada birkaç önemli nokta bulunmaktadır: yeterli detayı elde etmek için çiziminizi 300 dpi ve gri tonlama olarak tarayınız. Harflerinizi Photoshopda yada benzer programda Pen yada Curves tool ile lekeleri ve bozuk çizgileri temizleyiniz. Daha sonra brush veya silgi ile gerekli düzenlemeleri yapınız. Devam etmeden önce harflerinizi convert ederek vektör formatına dönüştürünüz ( Illustrator veya Corel benzeri programlar ile.

Adım 4. Bir Font Yazılımı Öğrenin

Fontographer

Günümüzde birçok font programı mevcutur fakat yeni başlayanlar için (eski bir program olabilir) önereceğimiz en iyi program Fontographer. Neden diye soracak olursanız, çok uzun bir geçmişe sahip, internette birçok kullanıcısına rahatlıkla erişebilirsiniz ve web üzerinde yüzlerce tutorial (ders)bulabileceğiniz bir programadır. Eğer Photoshop ile aranız iyiyse bu program sizi fazla engellemez.

İlk font oluşturma maceranız biraz zorlu bir yolculuk olabilir. İkincisi ise güzel bir şeyler tasarlamak için tasarım yeteneğinizin sınırlarını zorlayan araştırma gezisi gibi olmalı. Bizede, size bol font tasarımı ile haşır neşir olacağınız güzel günler dilemek kalır.

İngilizce makaleye bu (http://justcreative.com/2010/11/23/how-to-make-your-own-fonts) adresten ulaşabilirsiniz. Yazıyı KAYNAK göstererek paylaşabilirsiniz.

Tags : fonttasarlamakyazı karakteri

Leave a Response