close
icons

Kullanıcı deneyimi icon tasarımı hakkında bilmeniz gerekenler.

Bir icon (simge) tasarımcısı iseniz, tasarladığınız simgenin kendinizden ziyade başka ortamlarda kullanılacağını kesinlikle unutmamalısınız. Bu bir uygulama, bir web sitesi, bir el ilanı, bir kitap yada hava alanında kullanılan bir tabelada olabilir. Bunun anlamı, bir simge genel kullanıcı deneyimlerine büyük bir katkı sağlamalıdır.

Kullanıcı deneyimi, küçümsemek istemeyeceğiniz bir şeydir. Sizin işiniz, simgenin kullanımını gelecekteki potansiyel kullanıcılar için mümkün olduğunca kolay ve keyifli hale getirdiğinizden emin olmaktır. Yani şöyle söylenebilir; Harika bir kullanıcı deneyimi sağlamak için simgeleri tasarlarken neleri aklınızda tutmalısınız?

Doğru mesajı iletiyor mu?

Simgeler zeki bir şekilde iletişim kurmalı ve mesaj kolay anlaşılabilir olmalıdır. Karmaşık anlamlı simgelerden kaçındığınız’dan emin olmalısınız.

flat-ui-icons-24-px

Hedef kitle ile iletişim kuruyor mu?

Eğer belirli bir hedef kitleniz yok ise, baştan kaybettiniz demektir. Her uygulama, web site, yada servis bir hedef kitleye sahiptir. O kitle ile direk konuşabilecek simgeler oluşturmak gerekir.

Audience_Marketing_Business_Customer_Businessmen_Targetaudience1_Targetgroup1-512

Simgeler çok fazla karmaşık olmak zorunda değil

Simgenin anlamı mümkün olduğunca açık ve net olmak zorundadır. Bunun anlamı, gizli çağrışımlar olmamalı, kullanıcıyı yanlış yönlendirebilecek karmaşadan uzak durmalısınız. Birkaç saniyede anlaşılabilir ve fark edilebilir bir simge olmalıdır.

square_icons

Belli bir konuda simge tasarlamak

Eğer mümkünse, her zaman simgelerinizi, onları kullanacağınız alan içerisine yerleştirerek nasıl göründüğünü kontrol edin. Simgeniz beyaz zemin üzerinde farklı ve çok güzel görünebilir fakat asıl soru, kalabalık bir otobüs durağındaki billboard üzerinde yada karma karışık bir web sitesi sayfasında ne kadar net ve iyi göründüğüdür.

icon

Simgenizi nasıl kullanacağı hakkında müşterini eğit veya bilgilendir

Bir profesyonel ve simge tasarımcısı olarak, simgenizin en iyi kullanım şeklinin hangisi veya nasıl olduğunu müşterinize öğretmeniz gerekir. Örneğin, tasarlamış olduğunuz simgeyi metin etiketleri ile kullanarak müşteriye bilgi verebilirsiniz.

Kararlarını savun

Herzaman belirli bir şekilde yaptığın şeyi neden yaptığını bil. Seçtiğiniz belirli bir metafor’u neden seçtiğinizi yada bu belirli şekil veya çizgi ile neyi elde etmeye çalıştığınızı sürekli kendinize sorun. Bu şekilde oluşturduğunuz simgeler hedef kitleyi vurabilir.

Sadece sor

Genellikle, simgenizin açıkça algılanabilir olup olmadığını ve nasıl göründüğünü en iyi şekilde anlamak için simgeniz hakkında insanlara sorular sorun. Bütün simgelerinizi herhangi bir ip ucu vermeden tek bir dosyada toplayıp herhangi birine göndererek  her birinin ne anlama geldiğini veya neyi temsil ettiğini bu kişiye sorarak ondan bilgiler alabilirsin.

Bu çalışmada püf nokta, seçmiş olduğunuz kişi sizin hedef kitlenizde yer almasıdır. Eğer büyük annenize bir BMX bisiklet parçaları içeren simgeler gönderirsen, konu hakkında herhangi bir fikir alma şansınız yoktur. Tabi eğer büyük anneniz profesyonel bir bisikletçi değilse! 🙂

İnsanların simgelerin ile nasıl etkileşime geçeceğine bak

Eğer insanların simgelerinize nasıl tepki vereceğini ve etkileşime geçeceğini görme şansınız varsa sakın kaçırmayın bu şansı.  Şans verilirse, her şeyin iyi göründüğünü görmek için birisine simgenin özelliklerini içeren uygulamayı gösterin. Eğer mümkünse, simgeler veya simge varyasyonları farklı olan A/B testlerini uygulayın.

Sonuçta, unutmayın ki her zaman güzel görseller tasarlayamaya bilirsiniz. Simgeniz gerçek insanlar tarafından kullanılacak ve sizin göreviniz onların deneyimini mümkün olduğunca kolaylaştırmaktır. Eğer simgenin anlamını anlayamadıkları için hayal kırıklığına uğrar ise yada uygulama içerisinde kaybolurlarsa, kullanıcı büyük ihtimal uygulamayı kapatacaktır. Bu yüzden müşterinizin vermiş olduğu hizmeti istemeyecektir. Bu herkes için bir kayıptır, bu yüzden işinizi ciddiye alın ve şaşırtıcı deneyimler sunan tasarımlar üretmeye çalışın!

Bu yazıyı KAYNAK göstererek paylaşabilirsiniz.

Tags : İcon TasarımıKullanıcı Deneyimi

Leave a Response