close
user-experienceUX-design-is-important

Kullanıcı Deneyimi Ne Kadar Önemli?

Kullanıcı deneyimi ne kadar önemli işletmeler için?

Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve çıkardığımız sonucu sizlerle paylaşmak istedik. Günümüz modern iş dünyasında, modern medya strateji tasarımının kendi yolunu bulması için kullanıcı deneyimi ( user experience ) tasarımı önemli bir faktördür.

Piyasa akıllı telefonlar ve sosyal medya ile istilaya uğramış durumdadır. Bu durum müşterileri gün be gün ulaşılmaz, güçlendirilmiş ve dahada tecrübeli yapmaktadır. Bu yüzden, müşteri ve marka ilişkileri dinamiği son 5 yılda bir sürü değişim yaşamıştır.

Asıl gerçek bundan çok daha uzakta. İşletmelerin müşterileri ile sürdürmek istedikleri ilişki ile gerçek ilişkileri arasında büyük bir fark vardır. Bu günün dünyasında bu fark; akıllı cihazlar, mobil uygulamalar ve ağ çözümleri kullanımı için hala bulunmaktadır. Bu ilişki aslında tek taraflıdır. Bu durum müşterileri birazda olsa dezavantajlı konuma düşürmektedir ve bütün iş sürecini cidi bir şekilde etkilemektedir.

ux-design
İşletmeler müşteri ve kullanıcı deneyiminin önemini küçümsemektedirler. Dahası, müşteri memnuniyetinin seviyesini geliştirmede ne kadar hayati bir rol oynadığını kavrayamamışlardır. Bu da müşteri ilişkilerini ve kullanıcı deneyimini düşürmektedir. İşletmeler, popüler medya aracılığı ile markanın seviyesini arttırmaya daha fazla çaba harcıyor. Bu sadece kısa vadede etkili olabilir. En sonunda düşük seviyede müşteri deneyimi kalitesi, bir işin en sonunda çöküşüne sebep olur.

Günümüz dünyasında, bilgiyi keşfetme, paylaşma yolları ve diğer müşteriler ile bağlantı kurması, gerçek zaman, sosyal ve mobil eğilimlerdeki tutarlı değişiklik tarafından değiştirilmektedir. Günümüz müşterileri, oyun olarak adlandırılan hayatlarında önde kalmak için yeni teknolojilere adapte olma eğilimindedirler. Bu durum işletmeler için kullanıcı deneyimi seviyesine önem vermesini dahada önemli hale getirmiştir. Her yeni teknoloji yeni fırsatlar açmaktadır. Bu da, şirketlerin yeni fırsatların hızına yetişebilmesini ve bu fırsatları işleri için avantaja çevirmelerini gerekli kılmaktadır.

kullanıcı-deneyimi-ne-kadar-önemli

Yeni ve gelişen teknoloji hiçbir zorluk çekmeden hayatlarımıza rahatlıkla girmenin bir yolunu buluyor. Bu yüzden müşteri ve kullanıcının beklentilerinin artması oldukça normaldir. Markaların hala oyunda kalabilmek için müşterilerin dikkatini çekmeye ihtiyacı vardır. Müşterilerin ilgisini sabit tutabilmek için, markalar müşterilerine modern akıllı cihazlar için basit bir destekten çok daha fazlasını yapmalılar. Kullanıcı deneyimi ( User experience ) yada en bilinen adı ile UX markaların, nasıl dikkatleri çekeceği bakımından oldukça kritik bir öneme sahiptir. Düzgün bir UX seviyesi olmadan, kullanıcının memnuniyeti düştüğü gibi ticarette düşer.

ux-design

Kullanıcı deneyiminin önemli olmasının altında yatan temel sebebi, dijital alandaki ürün veya hizmet sağlayan işletmeler için karı arttırıcı bir etken olmasıdır. Türkiye’deki şirketler kullanıcı deneyiminin önemini yavaş yavaş kavramaya başlamaktadır. İlerde Türkiye geneli bir çok firmanın kullanıcı deneyimine vereceği önemi arttırması beklentisi içerisindeyiz.

Tags : Kullanıcı Deneyimiuser experienceweb

Leave a Response