close
defter-tasarım-yarışması

Defter Tasarım Yarışması

Yarışma Amacı: Defter kapaklarında tasarlanacak grafik ve desenlerde çalışma ve stil sınırlandırması yoktur. Tüm tasarımlar yenilikçi, fark yaratan ve tüketicinin defter alma güdüsünü tetiklemeli. Renk, desen, tarz tamamiyle sanatçının kendi özgür duygu ve düşünceleri ile oluşacaktır.

Kapak tasarımları mutlaka belli bir hedef kitleye hitap etmelidir.

 1. Hedef Kitle: Gençlik + Üniversiteli
 2. Hedef Kitle: Everyday Collection, Günlük kullanım amaçlı.
Son Başvuru Tarihi: 15 Ekim 2016

Ürün Kategorisi:

 1. Sert Kapak Ciltli Defter A4 – A5 – 13×21
 2. Sert Kapak Spiralli Defter A4 – A5
 3. Amerikan Ciltli Defter A4 – A5 – 13×21
 4. Yumuşak Kapak Spiralli Defter A4 – A5

 Ürün Kapaklarında Kullanılacak Materyaller:

 1. Kuşe Kağıdı
 2. Kraft Kağıdı
 3. Cilt Bezi
 4. Thermo Suni Deri

Ürün Üzerinde Yapılabilecek Uygulama ve Aksesuarlar:

 1. Kapak ve Blok köşeleri radyus köşe
 2. Her renk kapama lastiği
 3. Her renk Kalem Lastiği
 4. Metal Aksesuar
 5. Arka Kapak İçi Cep

Kapak Malzeme Üzerine Yapılan Baskı Çeşitleri

 1. Ofset Baskı
 2. Serigraf Baskı
 3. Varak Sıcak Yaldız Baskı (Klişeli)
 4. Isı Ezme ile Ters Gofre (embossing – thermo suni deri ve cilt bezine uygulanır)

Yarışma Takvimi:

 • Yarışmanın İlanı:  24 Ağustos 2016
 • Son Katılım Tarihi:  15 Ekim 2016
 • Seçici Kurul Değerlendirme Tarihi: 25 Ekim 2016
 • Sonuçların İlanı :  15 Kasım 2016

Yarışma Jürisi: 

 • LeColor Yönetim Kurulu ve Grafik Tasarım grubu ortak komisyonu.
Katılım Koşulları:
 • Yarışma, amatör ve profesyonel yerli/yabancı tüm sanatçılara/tasarımcılara açıktır.
 • Katılım ücretsizdir. Yarışmacılar istedikleri kadar öneri ile yarışmaya katılabilirler.
 • Eser vektörel olarak ai veya eps formatında CD ile teslim edilecektir. Yarışmacılar, çalışmalarını bir A3 kâğıda çıktı alacak, illüstrasyonlarının hangi ürün üstünde nasıl uygulanabileceğine dair önerilerini de ayrıca A4 beyaz kâğıtlara çıktı alacaklardır. (Eserler pasportu yapılmayacak ve kartona yapıştırılmayacaktır.) Yarışmacılar, bir A4 kâğıda da esin kaynaklarını ve simgelere ilişkin açıklamalarını yazacak, bunun da çıktısını dosyalarına ekleyeceklerdir.
 • Yarışmaya gönderilen her tasarım özgün, daha önce başka bir yerde üretilmemiş, ticarileşmemiş, yayınlanmamış ve başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Bunun aksi bir durumunun tespiti halinde illüstrasyon yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa Yarışma Komitesi tarafından ödülü hakkı iptal edilir. Ayrıca; yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin illüstrasyon üzerinde hak iddia etmeleri durumunda sorumluluk yarışmacıya aittir.
 • Yarışmaya teslim edilen eserler geri çekilemez.
 • Baskı hakkı kazanan grafik-desenler; LECOLOR Kağıt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. tarafından istenilen her yerde kullanılabilir. Tasarımların Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan doğan yayma, çoğaltma, temsil, işlemi dijital iletişim de dâhil, işaret ve görüntülü araçlarla umuma iletme hakkı sınırsız olarak LECOLOR Kağıt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.’ye ait olup, yarışmacılar bundan telif hakkı talep etmeyeceklerdir. Yarışmacılar, dereceye girmiş grafik-desenlerin telif hakkını LECOLOR Kağıt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.’ye devretmiş sayılacaktır.
 • LECOLOR Kağıt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. seçilen grafik-desenleri kullanıp kullanmamakta serbesttir.
 • Tasarımı onaylanan grafik-desenler dışında, sergilenmeye değer görülen eserler de seçilebilir. Sergilenmeye değer görülen eserler, çalışma sahibinin de yazılı onayı alınmak kaydıyla LECOLOR Kağıt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin belirlediği yılda basımı gerçekleştirilebilir.
 • Defter Tasarımı Yarışması’nda, katılımcılardan LeColor markasının vizyon ve misyonu ile uyumlu özgün tasarımlar beklenmektedir. Jüri değerlendirmesi sonucunda, seçici kurul basıma uygun grafik-desen bulamadığı takdirde kimsenin tasarımı defter kapağı tasarımı olarak basılmayacaktır.

Katılım Şekli ve Adresi:

 • Çalışmaların ve çalışma açıklamalarının sağ alt köşelerine 6 rakam ve/veya harften oluşan rumuz yazılmalıdır.
 • Katılım formu ve üzerinde rumuz yazılı CD, kapalı bir zarfa konacaktır. Zarfın üzerine aynı 6 rakam ve/veya harften oluşan rumuz yazılacaktır. Birden fazla öneri yollanması durumunda hepsinde aynı rumuz kullanılmalı ve rumuzun yanına çalışmanın sıra numarası da yazılmalıdır.
 • A3’e çıktısı alınan çalışma, illüstrasyonun hangi ürün üstünde nasıl uygulanabileceğine dair önerilerini içeren A4 çıktıları ve esin kaynaklarını, simgelere ilişkin açıklamaları içeren A4 çıktısı şeffaf bir dosyaya konulacaktır. CD’nin ve katılım formunun yer aldığı kapalı zarf da bu dosyaya eklenecektir. Tümü toplamda tek bir paket halinde gönderilecektir.
 • Çalışmalar, posta veya kargoda zarar görmeyecek şekilde paketlenerek yarışma son teslim tarihinden önce iletişim adresine gönderilmeli ya da elden teslim edilmelidir. Postada/kargoda meydana gelen gecikme, hasar ve kayıplardan LECOLOR Kağıt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.sorumlu tutulamaz.
Ödüller:
 • Jüri tarafından seçilen uygulamaya layık görülen tasarımlar Defter kapaklarında kullanılacaktır. Tasarımı kullanılan kişinin adı soyadı, resmi ve özgeçmişi ve varsa tasarım hikayesi defterin arka kapak içine basılacaktır.
 • Ayrıca, ödüle layık görülen tasarım sahibi kendi tasarımlarının kullanıldığı defter satışlarından %2 pay alır. Bu oran 6’şar aylık 2 ayrı dönem sonunda, tasarımının kullanıldığı defter satışlarının o döneme ait toplam satış tutarı üzerinden %2 pay olarak hesaplanır.
 • Bu hak defterin satışa çıkma (katalogta yayınlanmış) tarihini takiben 12 ay içinde geçerlidir. Takip eden yıllarda tasarımlı defter satışta ise bunun için sanatçı hiçbir pay iddia edemez.

Yarışmayı Düzenleyen Kuruluş:

 • LECOLOR Kağıt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.
İletişim ve Ayrıntılı Bilgi:
Tags : defter tasarımyarışması

Leave a Response