close
5-hata-kapak

Photoshop kullanımında yapılan 5 önemli yanlışlık

Sizlere bu yanlışları bildirmekten memnuniyet duymaktayız.

Herkesin bildiği gibi, Photoshop tasarımcılar ve amatör veya hobi amacı ile kullananlar arasında oldukça popüler bir programdır. Sektör içerisine artık bir standart haline gelmiştir. Tasarımcılar arasında dünyanın her köşesinden artık bir tasarım dili olarak kullanılmaktadır. Biraz daha ileri giderek neredeyse sıradan halkın diline dolaşmış bir konu olmuştur.

İş böyle olunca Photoshop sakıncalı ellerde tehlikeli bir silah olarak kullanılma olasılığı oldukça yüksek olmaktadır. Her ne kadar kendinizi uzman bir Photoshop kullanıcısı olarak tanımlasanız bile öğreneceğiniz çok şey vardır.

Bizde Photoshop kullanan kişilerin yaptıkları hataları sizlerle paylaşarak bu hatalardan kaçınmanız için size birkaç öneri sunacağız.

1. Dosyaları Düzgün Bir Şekilde Organize Düzenlememek

Karmaşık bir yapıya sahip tasarım ile uğraşıyor iseniz, Photoshop layerları içerisinde kaybolmamanız içten bile değil. Eğer layerları en baştan beri düzgün bir şekilde adlandırıp sıralamaz iseniz kendinizi bir sürü gereksiz layer içerisinde kaybolmuş bulursunuz. Yapabildiğiniz kadar layerları silme, düzenleme ve gruplama alışkanlığını kazanmaya çalışın. Layerlara kolay anlaşılabilir isimler vermeye çalışın. Anlaşılabilir isimler, dosyanızı ilerde açtığınızda size neyin nerede olduğu hakkında bilgi verecek ve işinizi kolaylaştıracaktır.

photoshop-kullaniminda-yapilan-5-onemli-yanlislik
https://dribbble.com/shots/1017972-Photoshop-layers/attachments/121909

2. InDesign veya Illustrator yerine Photoshop Kullanmak

Photoshop piksel tabanlı görseller ve fotoğraflar için oldukça kullanışlıdır ve bir yere kadar yazılar ile çalışabilirsiniz. Fakat sık sık ölçekleme, şekil değiştirme yada sayfa düzeninde tazılar ile uğraşma ile uğraşıyor iseniz InDesign kullanmanız sizin için en etkili yol olacaktır. Veya eğer kendinizi sık sık çok fazla metin, vektörel objeler ile çalışırken buluyor iseniz Illustrator tarzı bir program kullanmanız en iyi seçenek olacaktır. Her zaman işiniz için en doğru aracı seçtiğinizden emin olarak bir işe başlayın. Ak si takdirde gereksiz emek ve zaman kaybına yol açacaktır.

dogru-araclar-kullanmak
https://www.behance.net/gallery/8827639/The-Right-Tool

3. Aşırı Filtre Kullanımı

Bildiğiniz gibi, Photoshop filtre ve efekt bakımından oldukça zengin bir kütüphaneye sahiptir. Bu yüzden bu zenginliği kendi çıkarlarınız için etkili bir biçimde kullanmak oldukça önemlidir. Fırça çizgi ve darbeleri, lens ışıkları gibi küçük hileleri, yerinde ve etkili bir biçimde kullanımı, kitle üzerinde oldukça etkileyici bir his oluşturacaktır. Fakat bu etkileri izleyici görmediği zaman işiniz başarıya ulaşmış demektir.

4. Sıralanmamış elementler

İyi tasarım, iyi bir sisteme sahip yani örüntüsü olan tasarımdır. Eğer ki çalışmalarınızda örüntü sistemi kullanımında herhangi bir bilgi sahibi değil iseniz buraya bir göz atınız lütfen. Tasarımda kullandığınız ögeleri bir mantık düzeni ve estetik değerleri göz önünde bulundurarak sıralamanız gerekmektedir. Bu işlem için Photoshop içerisinde grid sistemini kullanabilirsiniz veya cetvel (ruler) yardımı ile hizalanmış çalışmalar yapabilirsiniz.

https://helpx.adobe.com/photoshop/how-to/photoshop-draw-align-shapes.html
https://helpx.adobe.com/photoshop/how-to/photoshop-draw-align-shapes.html

5. Yıkıcı Tasarımlar

Tasarım sürecinde bir element ile çalışırken mümkün olduğunca maskeler ve adjustment layer kullanmaya özen gösterin. Bu tasarımınızda kullandığınız görsellerin orjinal kalmasına imkan sağlar. Eğer yaptığınız editleme işlemi yolunda gitmez ise baştan başlama imkanı sağlayacaktır ayrıca.

Evet Photoshop tutkunu sevgili tasarımcı ve tasarımcı olma çabası içine girmiş veya hobi amacı ile bu işle uğraşan dostlar, bu yapılan hataları sizlerde yapmamaya çalışın lütfen. Önerilerimizi dikkate alarak tasarımlarınıza yön vermeye çalışın. Ayrıca varsa bildiğiniz başka hatalı kullanım olarak gördüğünüz yanlışları, aşağıda yer alan yorum panelinden okuyucuları ve bizleri bilgilendiriniz lütfen. Hatasız kul olmaz, özellikle tasarım yaparken 🙂

photoshop-kullaniminda-yapilan-yanlislar

Kaynak: https://creativemarket.com/blog/incredibly-common-photoshop-fails-to-avoid

Tags : hatalarıphotoshopphotoshop kullanımıyapılan yanlışlar

Leave a Response