close
photoshop-vs-gimp

Photoshop vs GIMP : Hangi fotoğraf editörüne ihtiyacınız var?

Bu yazımızın sonunda, hangi amaç için hangi programı seçeceğinizi rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Dünyada neredeyse her fotoğraf, bir şekilde manipülasyon veya herhangi bir işlemden geçmiştir. Başlık fotoğrafları, sanat fotoğrafları ve reklam fotoğrafları bir yere kadar fotoğraf editleme yazılımlarına bel bağlamaktadır.
Bu manipülasyonları çoğu neredeyse algılanamayacak derecede küçüktür. Genelde standart olan hafif kırpma, contrast ayarlama, renk düzeltme gibi küçük işlemlere maruz kalırlar. Diğer fotoğraflarda ise bu manipülasyon işlemi çok daha belirgindir. Bazı elementlerin silinmesi yada eklenmesinden görüntünün biçiminin değişmesine kadar belirgin işlemlerden geçerler.

Fotoğraf editleme yazılımları içerisinde şüphesiz ki Photoshop, bu işlemin kralı olarak nitelendirilebilir. Görsel editleme ile ilgili Adobe’nin bayrağını taşıyan bir üründür. Fakat piyasadaki tek araç değildir. Bu makalede Photoshop ve açık kaynak kodlu bir görsel işleme programı olan GIMP’e bir göz atacağız.

İlk olarak her bir yazılım hakkında biraz ön bilgilendirme vererek başlayalım.

PHOTOSHOP

Michigan Üniversitesi bir doktora programı öğrencisinin projesi ile mütevazı bir başlangıca sahip olan Photoshop, görsel işleme yazılımı olarak fiili endüstride oldukça büyük bir gelişme yakalamıştır. Fotoğraf işlemede bir standart haline gelmiştir. İlk olarak 1990’da yayınlandı ve o günden beridir her yeni versiyonunda özellikleri biraz daha derinleştirildi. Her güncellemesinde yenilikçi özellikler eklendi layerlar, tekrarlana bilir actionlar gibi. Yaratıcı profesyonellerin iş akışını güçlendirdi.

manipulasyon-gul

 

İsmine rağmen, Photoshop sadece bir fotoğrafçılar için bir araç değildir. Grafik tasarımcılar ve illüstratörler fotoğraf manipüsayonu, reklam, web sitesi taslakları ve logo dahil bir çok amaç için kullanmaktadır. Uzmanlar için bir çok özelliği ile güçlü bir araçtır.

GIMP

Photoshop gibi GIMP de bir doktora öğrencisinin projesi olarak başlamıştır. İlk olarak Berkeley üniversitesinde geliştirildi, GIMP (GNU Image Manipulation Program) anlamına gelmektedir. (GNU Açık Kaynak Kodlu yazılımdır.) Photoshop‘un aksine GIMP açık kaynak kodlu bir projedir. Yeni özellikler ekleyen ve gelişmesi için uğraş veren büyük bir topluluk mevcuttur. Bu kişiler sayesinde GIMP geliştirilmekte ve iyileştirilmektedir.

gimp

GIMP hobi amacı ile manipülasyon ile uğraşan kişiler için çok güçlü bir araçtır. Bu tanımlama GIMP’i tanımlamamıza  yardımcı olacaktır. Bu program Photoshop’un yapabildiği bazı işlevlere sahip değildir fakat basit dokunuşlar ve manipülasyonlar için gerekli yeterliliğe sahiptir.

Şimdi her iki yazılım hakkında da bir şeyler öğrendik. Hangisi ihtiyaçlarınıza cevap verecektir? bu sorunun cevabını ise diğer bölümlerde anlatacağız. Her ikisini’de kendi alanı içerisinde değerlendireceğiz.

TEMEL ÖZELLİKLER

Eğer daha önce herhangi bir görsel manipülasyon programı kullanmadıysanız, Photoshop birçok özelliği ile sizin için çok karmaşık gelebilir. Bunun yanı sıra görsel kırmak, şekiller oluşturmak, renk ve ton ayarlamak ve istenmeyen elementlerin silinmesi gibi temel fonksiyonlar için Photoshop, kompozisyon ve düzen için oldukça güçlü bir araçtır. Photoshop, Farklı üretim iş akışları için birçok otomatik özelliklere sahiptir. Baskı , web yada her ne amaç için olursa olsun rahatlıkla kullanabileceğiniz bir araç.

Yazılım bir çok özelliğe sahip olmasına rağmen bir çok kullanıcılarının bir çoğu sadece kısıtlı bir sayıda olan özelliklerini kullanmaktadır. Fakat yaptığınız işe bağlı olarak yazılımın ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenmeye değer. Bu sizi ekstra zaman ve işçilikten kurtaracaktır.

Photoshop’un diğer bir artısı ise çevremizde bulunan en iyi desteklenen programlardan birisi olmasıdır. Profesyonel derslerin yanı sıra sertifikalı eğitimleri, binlerce kitap, videolar, forumlar ve bloglar photoshop’un özelliklerini açıklamaya kendini adamıştır.

Photoshop gibi, GIMP’de görsel manipülasyonu için temel ihtiyaçlarınıza cevap vermektedir. Bir çok tasarımcı ve fotoğrafçının temel ihtiyaçlarına cevap vermektedir. GIMP’in Photoshop üzerindeki avantajlarından bir tanesi Linux tabanlı işletim sistemlerinde de kullanılabilir olamasıdır. Aslında bir çok Linux işletim sistemlerinde GIMP varsayılan olarak işletim sistemine dahil edilmiştir.

PROFESYONEL ÖZELLİKLER

Profesyonellik bakımından Photoshop oldukça caziptir. Pantone renkleri ile çalışan bir grafik tasarımcı iseniz, Photoshop default olarak içinde barındırdığı Pantone renk kataloğu sayesinde bu ihtiyacınıza cevap vermektedir. Piksel ve vektör tasarımları arasında sürekli değişiklik yapmak zorunda kalan bir web tasarımcısı mısınız? O halde Photoshop’un Adobe Illustrator ile olan entegrasyonu sayesinde bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız. Masaüstü yayıncılık ile mi uğraşıyorsunuz? Photoshop bütün CMYK renk profillerini desteklemektedir. RAW görsel dosyaları ile direk olarak çalışabilmeye ihtiyaç duyan bir fotoğrafçı mısınız? Photoshop sayesinde raw dosya formatlı görselleri kullanabilir ve kayıt edebilirsiniz.

Bunun aksine GIMP, bazı profesyonel derecede özelliklere gelince biraz eksik kalmaktadır. Standart kurulumunda birçok endüstri standardı varsayılan özelliklerden yoksun. Mesela; pantone renkler, 16 ve 32 bit renk derinliği, RAW dosyaları ve farklı renk profillerini kendiniz daha sonradan ekliyorsunuz. Buda rahat bir kurulum sağlamamaktadır kullanıcı açısından.

NE İÇİN KULLANACAKSINIZ?

Bir görsel editleme programı seçeceğiniz zaman gerçekten hangi amaç için ve hangi özelliklerinin size gerekli olduğunu belirlemeniz gereklidir. Eğer bir profesyonel tasarımcı, fotoğrafçı iseniz yada basılı işleriniz için kullanacaksanız, o zaman Photoshop gerçekten de ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir yazılımdır. Eğer hobi amaçlı iseniz ve arada sırada tasarımlar yapıyor iseniz ihtiyacınız olabilecek bütün görsel editleme ihtiyaçlarınızı GIMP karşılayacaktır.

Projeleriniz için sanatsal, profesyonel kalitede görsellik ve güzel bir şeyler oluşturmaya çalışan birisi misiniz? Bu güne kadarki fotoğraf editörlerine ve grafik sanatçılarını araştırmanız gerekmektedir.

Photoshop vs GIMP : Hangi fotoğraf editörüne ihtiyacınız olduğunu artık rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Tags : fotoğraf editörüGimppgotoshop

Leave a Response