close
portfolyo-hazirlama-surecinde-uymaniz-gereken-10-altin-kural

Portfolyo Hazırlama Sürecin de Uymanız Gereken 10 Altın Kural

Portfolyo, yazmasının zor olmasının yanı sıra söylemesinin da marifet gerektiren bir kelime. Kimi zamanlar telaffuz etmeye dilimiz dönmüyor. Yani daha telaffuzunda sizi zorlayan bir kelime. Merak etmeyin size bu kelimenin telaffuzunu veya yazımını öğretmeyeceğim. Ama kelimenin önemli ve hassas olduğunu bilmenizde fayda var.

Görsel sanatlara ilginizin olduğunu düşünelim ve ayrıca elinizde bu iş için oldukça yatkın. Bunun için bir bölüm okumak zorunda değilsiniz tabi, kendinizi geliştirmiş birisi de olabilirsiniz. Behance gibi tasarım paylaşım platformlarında takipçiler, yorumlar, beğeniler gırla.

Bir işe başvurmanız gerekti diyelim, peki portfolyonuz hazır mı? Özellikle art direktör gibi pozisyonlarda portfolyonun inanılmaz derecede önemi vardır. Portfolyoyu sevin, ona özen gösterin en iyi çalışmalarınızı da oraya eklemeyi unutmayın.

Sizlere portfolyo tasarımının nasıl yapılacağını anlatmayacağız tabi ki. Ama hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğine değinmeden de geçmeyeceğiz. Portfolyo hazırlama süreci içerisinde Creative Market‘in hazırlamış olduğu infografik ile nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Not: Resim üzerine tıklayarak tam boyutta görebilirsiniz.

 

1. En İyi Çalışmalarınızı Gösterin

Söylediğimiz gibi en iyi çalışmalarınız ile başlayın ve çok daha iyisi ile bitirin. Portfolyonuzda hangi çalışmanın yer alacağına karar vermeye geldiğinizde ise acımasız davranın kendinize. Sadece en iyi çalışmalarınızı dahil edin. Bir kural olarak 3 ile 7 çalışma ekleyin. Çok fazlası portfolyonuzu inceleyenleri sıkabilir, daha azı ise sizi deneyimsiz biri olarak gösterebilir.

2. Doğru Türdeki Çalışmalara Yer Verin

Açıkça belirttiğimiz gibi, gelecekte yapmak istediğiniz tarzda çalışmalar ekleyin portfolyonuza. İşe alınmanızı sağlayacak gösterişte ve stilde çalışmalar dahil edin. Eğer tebeşir yazması ile bezenmiş çalışmalar eklerseniz, ileride sizden o tarzda çalışmalar istemeleri büyük olasılık. Çalışma yelpazenizi çok geniş de tutmayın, çünkü o zamanda sizin hangi alana yöneldiğinizi ve ne tarz çalışmalar yaptığınızı anlayamayabilirler.

3. Çalışma Sürecinizi Ekleyin

Çalışmanızın amacı neydi? Hangi problemi çözmeye çalıştınız? Bu iki soru portfolyonuzu değerlendiren kişilerin merak ettiği sorular olabilir. Ne yapmaya çalıştığınızı anlamakta zorlanırlarsa sizin başarılı olup olmadığınızı da bilemeyeceklerdir.

4. Tasarım Sürecinizi Aktarın

Kötü tasarım olmadan iyi tasarım olmaz. İşi bilen birisine sorduğunuzda onun vereceği cevapta budur. Doğru olanı bulmak için 99 yanlış yapabilirsiniz. Seçici olabilirsiniz; fakat tasarım sürecinizi ve en iyiye ulaşmak için ne tür bir çaba içerisine girdiğinizi gösterebilirsiniz. Ne gibi engeller ile karşılaştığınızı belirtmek sizin artınız olacaktır. Eskizleri, wireframe’leri ve sahne arkası görüntülere de yer vermelisiniz.

5. Projedeki Rolünüzü Tanımlayın

Büyük projelerde, genelde on veya daha fazla kişi ortaklaşa çalışır. Bu yüzden sizin projede üstlendiğiniz sorumluluğu ve bu sorumluluk ile nasıl başa çıktığınızı açıklamak çok önemlidir. Kullanıcı deneyimine mi odaklandın? Bir iş partnerin var mıydı? Projenin her adımında sizinde bir etkiniz var mıydı yoksa projeye rehberlik mi ettiniz? Her çalışmanızın yanına mutlaka projenin hangi alanında yer aldığınızı belirtiniz.

6. Çalışmalarınızın Sonuçlarını Ekleyin

Brief’i açıkladığımızdan, çalışmanın sonucunu da eklemek zorundayız. Müşterinin ihtiyacına cevap verdin mi? Proje amacına ulaştı mı? Projeden bir ödül aldın mı? Bir tasarımcı olarak bu proje sayesinde gelecekteki projelerinde kullanmak için neler öğrendin? Projeniz ödül almamışsa bile size kattığı bir çok şey vardır. Sonucu portfolyonuzda paylaşmanız, projenin kendisi kadar önemlidir.

7. Doğru Ortamı Kullanın

Eğer baskı ile ilgili yoğun çalışmalar yapıyorsanız, elinizde fiziksel bir portfolyo olmak zorunda. Ama UX veya dijital platform tasarımları ile ilgileniyorsanız kullanacağınız portfolyo ortamı dijital olmalıdır. Ayrıca mobil görüntülemeyi unutmayınız. Hem basılı hemde dijital işleriniz var ise o zaman değmeyin keyfinize. Günümüz şartlarında insanlar telefonlarına bağımlı hale geldiğinden her türlü ekran ile uyumlu olacak portfolyoya sahip olmak zorundasınız.

8. Kitlenizi Tanıyın ve Bilin

Burada portfolyonuzu kimin değerlendireceği büyük bir öneme sahip. İnsan kaynakları uzmanı mı, kreatif direktör mü yoksa müşteri mi değerlendirecek? Ne kadar ayrıntılı bir inceleme yapacaklar? İnceleme için yeterince zamanları var mı? Proje değerlendirmesi yerine sizin kişisel bilgilerinizle mi ilgilenecekler? Nasıl olursa olsun, portfolyonuzun sunumu herkes tarafından anlaşılabilir olmalıdır.

9. Doğru Görsel Ton Kullanın

Seçtiğiniz çalışmaların sunumu kadar, tavırlarınız ve tutumunuzda oldukça önemlidir. Kişiliğiniz biraz rahat bir mizaca sahip ise ona göre davranın ve tutarlı olun. Seçtiğiniz kariyere, çalışmak istediğiniz markalara ve müşterilere göre bir dil oluşturmalısınız ve bunu doğru bir şekilde aktarmalısınız.

10. Çok Yönlü Platformlar Kullanın

Behance, Squarespace ve Carbonmade gibi platformlar işlerinizi sergilemek için çok iyi platformlardır. Aynı zamanda milyonlarca kşi ile etkileşime geçebilirsiniz. Bunun olumsuz yönü ise bu kalabalık içerisinde üst sıralara çıkmak da o derece zor olacaktır. Bu sebeple işlerinizi doğru bir şekilde aktarmaya özen gösterin.

Diğer taraftan dijital pazarlama işi ile haşır neşir birisi iseniz, kendi portfolyo platformunuzu oluşturabilirsiniz. Ayrıca birçok profesyonel ücretli ve ücretsiz temaları kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Kaynak: https://creativemarket.com/blog/commandments-creative-portfolio

Tags : ART DİRECTORBRİEFBRIEF DESIGNCREATIVEDESİGNDESIGN WORKDESİGNERDIGITAL PORTFOLIOdijital ajansGRAPHIC DESIGNERhazırlamaHEDEF KİTLEİŞ BAŞVURUSUJOBKALEM KAĞITpAPERPORTFOLIOportfolyoSKETCHWEB DESİGNWİREFRAMEWORKYARATICI

2 yorum

    1. Teşekkür ederim ilginiz için. Mümkün olduğunca faydalı bilgiler sunmaya çalışıyorum.

Leave a Response