close
fethi-sekin
 Başvuru Sona Erdi 

YARIŞMANIN ADI, KONUSU VE AMACI

Yarışmanın adı “Şehit Polis Fethi Sekin Ulusal Anıt Heykel Yarışması” dır.

Bu yarışma ile; 05.01.2017 tarihinde, İzmir Adliyesi önünde meydana gelen terör saldırısında şehit düşen polis memuru Fethi Sekin’in hatırasının kalıcı bir eser ile yaşatılması istenmektedir. Kendisi büyük bir fedakarlık göstererek, olayın bir felakete dönüşmesini engellemiş ve bu uğurda hayatını kaybetmiştir. Hem Şehit Polis Fethi Sekin’i hem de yaptığı büyük fedakarlığı daima bize ve gelecek kuşaklara anlatan bir anıt heykelin, kalıcı bir eser olarak İzmir’e kazandırılması amaçlanmaktadır.

Yarışma figüratif dille anlatılmış bir anıt heykel (anıt-yapıt) yarışması olup, yakın çevre ile birlikte düşünülerek tasarlanacak ve bronz malzeme kullanılacaktır.

YARIŞMANIN YERİ

Yarışmanın konusu olan ‘Şehit Polis Fethi Sekin Anıt Heykeli’ olayın gerçekleştiği yer olan İzmir Adliyesi önündeki, ekli krokide yarışma alanı sınırları biçiminde verilen kısım için tasarlanacaktır. Yarışma alanına İzmir Adliyesi’ne giriş oluşturması amacıyla dört giriş/çıkışlı bir nizamiye binası yapılacaktır. Tasarımların bu bina ile girişlerde yaşanacak yoğunluk göz önünde tutularak ve İzmir Adliyesi girişinde oluşturulan bu kamusal alandaki etkisi düşünülerek yapılması önerilmektedir.

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

 1. Yarışmaya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes katılabilecektir.
 2.  Yarışma bireysel ya da ekip olarak katılıma açıktır. Ekip katılımları durumunda, İdare ile ilişkilerin yürütülmesiyle sınırlı olmak üzere, bir kişinin ekip başı olarak belirtilmesi gerekir.
 3.  Yarışma Şartnamesi İzmir Büyükşehir Belediyesi www.fethisekinheykelyarismasi.com internet sitesinde yayınlanacak ve görülebilecektir.
 4.  Yarışmacılardan yer görme belgesi istenmemektedir.

Yarışmacılar aşağıdaki şartlara uymak zorundadır:
• Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyenler ve atayanlar arasında olmamak.
• Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörler ile bunların 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.
• Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamış olmak.
• Yarışmayı açan İdarede, yarışma ile ilgili her turlu işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak.
• Yarışmayı açan İdare adına hareket eden danışmanlar ile bunların 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.

YARIŞMACILARA VERİLECEK BİLGİ ve BELGELER

 1.  Yarışma Şartnamesi

Şartname almak için yarışmacılar ad ve açık adreslerini belirterek;
‘Şehit Polis Fethi Sekin Anıt Heykel Yarışması’ Raportörlüğü
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü, Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi, Alsancak Limanı karşısı 35220 Alsancak-İzmir
Adresine şahsen başvurabilirler.

Şartname bedeli 10 TL’dir.

Yarışmacılar bu tutarı Vakıfbank İzmir Şubesi IBAN:TR640001500158007292289040 nolu hesap numarasına , ‘Şehit Polis Fethi Sekin Ulusal Anıt Heykel Yarışması Şartname Bedeli’ açıklama notu yazdırarak, yatırdıklarına ilişkin belgeyi Yarışma Raportörlüğüne elden ya da faks ile sunduklarında Şartname kendilerine verilecek ya da taahhütlü olarak postalanacaktır.

 1. Alanın vaziyet planı (1/50). (EK-1)
 2.  Alanın uydu fotoğrafları (EK-2)
 3.  Alanın uzak ve yakın çekim fotoğrafları (EK-3)
 4.  Yapılması planlanan nizamiye görseli (EK-4)
 5.  Büst şeması (EK-5)
 6.  Şehit Polis Fethi Sekin’e ait fotoğraflar (EK-6)

YARIŞMA TAKVİMİ

• Yarışmanın ilanı 22.02.2017

• Soru sormak için son gün 14.03.2017 Saat 17:00’ye kadar

• Yanıt vermek için son gün 17.03.2017

• Teslim için son gün 28.04.2017 Saat 17:00’ye kadar

• Jüri değerlendirme çalışması 04.05.2017

• Sonuçların ilan edilmesi 12.05.2017

• Ödül Töreni ve Kolokyum 17.05.2017

ÖDÜLLER

 Yarışma, 3 Başarı Ödülü ve 5 Mansiyon Ödülü olmak üzere iki gurupta değerlendirilecektir. İdare mansiyon alan yarışmacıların tasarımlarını ileriki bir tarihte yeni bir yarışma açmaksızın alma hakkına sahiptir.

 Başarı Ödülü olarak;
Birinci için net 50.000 TL
İkinci için net 30.000 TL
Üçüncü için net 20.000 TL
Olarak belirlenmiştir.

Mansiyon Ödülü olarak 5 adet eşdeğer ödül verilecek olup her bir yarışmacı için;
Mansiyon net 10.000 TL
Mansiyon net 10.000 TL
Mansiyon net 10.000 TL
Mansiyon net 10.000 TL
Mansiyon net 10.000 TL
Olarak belirlenmiştir.

Yarışma sonuçlarının ilanından sonra ödüller İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce net olarak ödenecektir. Kazanan yarışmacıların, Yarışma Raportörlüğüne banka hesap numaralarını bildirmelerini takiben banka hesabına ödeme yapılacaktır. Ekip olarak başvurulması durumunda ödeme ekip başına yapılır.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tags : anıt tasarım yarışmasıfethi sekinTasarım yarışması

Leave a Response