close
1140x430_which-tool-for-vector-icons-post-image-1

SVG İkon Tasarlamak İçin Hangi Programı Kullanmalıyım?

Photoshop, İllustratör yada Sketch hangi programı vektörel ikon tasarımı yapmada ve bu ikonları SVG formatında kaydetmek için kullanmalıyım?

Her üç programda vektörel ikonlar tasarlamanıza ve ikonlarınızı SVG formatında kaydetmenize imkan tanır. Fakat vektörel ikon için hangisini kullanmalıyım diyorsanız yazının devamını lütfen okuyunuz.

Giriş

İlk olarak iki Adobe programından bir tanesi olan Photoshop kısmen vektörel düzenlemeler yapabilen piksel tabanlı bir görsel editörüdür. Bunun aksine Illustrator ise kısmen bitmap özelliklere sahip vektörel bir programdır. Fakat Photoshop zaman içerisinde bitmaplara ek olarak vektörel çalışmaları işlemede de çok ilerleme kaydetti.

Grafik ve tasarım endüstrisinde Photoshop ve Illustrator önemli oyuncular olmasın rağmen, hız performansı ve popülaritesinin artması ile gündeme gelen Sketch kendini oyuna dahil etmeyi başardı. Şuan bazı kesimler Adobe uygulamalarinin alternatifi olarak düşümektedir.

Yapacağım kıyaslamalar ile hangi programın ikon tasarımı için uygun olacağını keşfedeceğiz.

Photoshop ve SVG

big-cover-o

Ekim 2014’den beri Photoshop grafiklerinizi SVG formatında kaydetmenize imkan tanıyor. Bu sayede web projeleriniz için yeniden ölçeklendirilebilir görseller tasarlamak ile kalmıyor ayrıca diğer vektörel programlarda kullanabileceğiniz evrensel bir vektörel dosya uzantısı elde etmemizi sağlıyor. Herhangi bir vektörel tabanlı programda rahatlıkla acabiliyoruz.

Fakat Photoshop .svg dosya uzantılarını okuyamamakta. Bu yüzde svg olarak kaydettiğiniz çalışmalarınızı psd olarak da saklamakta fayda var. Belki ilerde tekrar kullanma ihtiyacı doğabilir.

Bu problem için ise şöyle bir geçici çözüm işinizi görebilir; Illustrator ile açtığınız vektörel grafiği kopyalayıp Photoshop’a yapıştırabilirsiniz. Bu işe yarar fakat her iki programa sahip olmak durumundasınız. Karmaşık çalışmaları ise her layer ayrı ayrı kopyalanıp yapıştırılmalı.

Şekil Çizmek

drawing-shapes

Çoğu ikon, temel geometrik şekiller ile başlar; aslında, yalnızca, dikdörtgenleri farklı şekil ve boyutlarda ovalleri birleştirerek elde edebileceğiniz sonuçlar inanılmazdır. Elbette, tüm çizim uygulamalarında temel şekil araçları bulunur, ancak bunların ne kadar kullanışlı oldukları kullanım kolaylığı ve esneklik açısından belirlenir.

Photoshop

Photoshop, burada tamamen vektörel bir çizim uygulaması olmadığı için hafif bir dezavantaja sahiptir ve Photoshop’ta ki çizim şekilleri hala ‘katman tabanlı’ ve biraz tıknaz hissettiriyor. Şekilleri seçmek ve bunları tuval üzerinde hareket ettirmek Illustrator ve Sketch kadar sezgisel değildir. Çokgenler ve Yıldızlar, Photoshop’ta çizildikten sonra dinamik olarak düzenlenemez ve yalnızca mükemmel dikdörtgenler veya yuvarlak köşeler oluşturabilir.

Illustrator

Illustrator, Ovaller, (Yuvarlak köşeli) Dikdörtgenler, Çizgi ve Çokgenler gibi temel şekilleri çizerken daha doğal hissediyor. Canlı Köşeler özelliği de son derece kullanışlıdır çünkü hemen hemen her köşeyi düzeltebilirsiniz veya köşeleri yumuşatabilirsiniz. Bununla birlikte, Illustrator ile bir kez çizilmiş olan poligonlar ve yıldızlar için yaniden ayar seçenekleri söz konusu olduğunda Photoshop’la aynı dezavantaja sahiptir.

Sketch

Sketch, temel şekiller çizilirken doğaldır ayrıca şekiller, çokgenler ve yıldızlar da dahil olmak üzere çizildikten sonra değiştirmenize izin verir. Sketch, herhangi bir şekil üzerindeki (Illustrator’daki Canlı Köşeler’e benzer şekilde) hemen hemen her köşeyi de yuvarlatabilir.

Pathfinder Özellikleri

pathfinder-operations

“Pathfinder” veya “Boolean” işlemleri, daha karmaşık şekiller ve simgeler oluşturmak için vektör nesnelerinin birlikte kullanımıdır. 4 temel mod vardır; Add, Subtract, Intersect ve Exclude’dur.

Photoshop

Photoshop, birleştirme gerektiğinde yıkıcı olmayan Pathfinder / Boolean işlemlerine sahiptir. Tek dezavantajı, aynı katmandaki vektörler üzerinde gerçekleştirilebilmeleri, bu nedenle herhangi bir yol bulma işleminden önce katmanları bir araya getirmeniz gerekebilir.

Illustrator

Illustrator’da Photoshop’dan daha geniş Pathfinder işlemleri bulunur. Çoğunlukla dört temel modül kullansanız da ekstra modların kullanılabilmesi güzel. Illustrator’daki Pathfinder işlemlerinin dezavantajı, şekli tahrip etmesi ve şekillerde kalıcı değişiklikler yapmasıdır.
svg-export

SVG, World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) tarafından onaylı XML tabanlı, açık standart vektör görüntü formatıdır. SVG, web tarayıcıları, resim görüntüleyiciler ve vektör çizim uygulamaları tarafından yaygın olarak desteklendiğinden ölçeklenebilir vektörel grafikleri kullanmak veya paylaşmak için en iyi yoldur.

Photoshop

Photoshop, tek tek çalışma yüzeylerine yerleştirerek veya gruplar ile katmanları bir ‘.svg’ sonekiyle uygun şekilde adlandırarak birden fazla SVG öğesini aynı anda dışa aktarabilir. Her bir simge için benzersiz bir çalışma yüzeyi oluşturmaya gerek olmadığından, grupları ve katmanları (doğal olarak) dışa aktarma özelliği Photoshop’u diğerlerinden ayırır. Bu, 100 veya daha fazla simgeden oluşan büyük setleri tasarlarken çok kullanışlı olur; çünkü bu şekilde çalışmayı tercih ederseniz, Photoshop’ta katmanlarda herhangi bir sınır olmadığından ve simgeleri aynı çalışma alanında farklı katmanlarda oluşturabilirsiniz.
Illustrator
Illustrator şu anda, yazı tipleri, resim gömme, css özellikleri ve daha fazlası için tercihleri tanımlamanıza izin veren, ayrıntılı SVG dışa aktarma seçeneklerine sahip üç yazılım arasinda tek uygulamadır. Artboards kullanarak aynı anda birden çok SVG öğesini dışa aktarabilirsiniz, ancak Illustrator her belge başına 100 Artboards eklenebilmesi gibi bir sınırlama vardır.
marilyn-monroe

Hangi uygulamanın en verimli kodu ürettiğini belirlemek için Marilyn Monroe’nun aynı vektör siluetini Photoshop, Illustrator ve Sketch ile SVG formatında export ederek hızlı bir test gerçekleştirdim. İşte sonuçlar:

Photoshop

  • Default Ayarlar
  • Sonuç: 39KB

Illustrator (Kazanan)

  • SVG Profile SVG 1.1
  • CSS Option: Style Elements
  • Sonuç: 21KB

Sketch

  • Default Ayarlar
  • Sonuç: 56KB

Diğer Faktörler

Photoshop

Photoshop endüstri standardı bir yazılımdır ve çoğu tasarımcı iş akışı süresinde aşina olduğu için, tercih edilen bir seçenek haline gelebilir. Bununla birlikte, ideal olarak, Photoshop’ta SVG dosyalarını açabilmek istiyorsanız Illustrator’a da ihtiyacınız olduğunu belirtmeliyiz.

Illustrator

Herkesin sevdiği Illustrator’daki en önemli özellik Live Trace’dir ve Photoshop veya Sketch buna alternatif değildir. Illustrator ayrıca Sketch’ten daha güvenilir bir yazılım paketi halindedir.

Sketch

Sketch, özellikle tasarımcılar için üretilen hafif bir yazılımdır ve birçok kişi, Adobe’nin sunduklarından ziyade daha “şişirilmemiş” daha verimli bir araç olmasını ister. Sketch, Photoshop ve Illustrator’dan çok daha uygun fiyatlı. Windows kullanıcıları bunu kullanma şansına sahip değiller, çünkü yalnızca Mac için kullanılabilir.

Sonuç

Kazananın kim olduğunu merak ediyorsanız, nihayetinde kişisel tercihiniz burada belirleyici faktör olacaktır. Umarım bu karşılaştırma aklınızda birşeylerin oluşmasına yardımcı olmuştur, ancak esasen Sketch’i kullanmak istiyorsanız, onunla uğraşın! Photoshop’u rahatlıkla kullanmaya aşina iseniz, vektör simgeleri çizmek için mükemmel bir seçenektir.

Eğer kullanacağınız program Illustrator ise ozaman kazanandan yana olduğunuzdan şüpheleniyorum. Tabiki bu benim fikrim.

Tags : adobebitmapDESİGNExporticonikonillustratorpathfinderphotoshoppikselScgSKETCHvectorvektörel

Leave a Response