close
tasarim-hizinizi-iki-katina-cikarin

Tasarım Hızınızı Nasıl İki Katına Çıkartabilirsiniz?

İçinde bulunduğumuz çağ ve zaman itibarı ile bir çok endüstride hız öncelik olmuştur. Bu yüzden kendimize hızlı ve düzenli olmayı öğretmek zorundayız. Günümüzde binlerce tasarımcı mevcut. Bu tasarımcılar arasından sıyrılmak için hıza, düzgün bir çalışma ahlakına ve iyi bir ürün ortaya çıkarmaya ihtiyacımız vardır.

Günümüzde hızlı bir tasarımcı olmak neden önemlidir? Cevabı oldukça basit; vakit nakittir. Müşterimiz veya firmanıza tasarımı işi mümkün olduğunca çabuk ister. Ayrıca bütçe planlaması müşterimiz ile gerçekleştireceğiniz projenin anahtar konusunu oluşturur. Yani önce para sonrada zaman konusunu goz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Eğer tasarımı hızlı bir şekilde sonlandırırsanız, müşteri veya firma tasarruf eder. Buda müşteri veya firma üzerindeki imajiniza olumlu yönde yansır.

Örnek verecek olursak; bir iş için x miktardaki bütçeyi tasarımı o gün teslim ederseniz hemen alacaksınız. Aynı gün 5x proje bitirir iseniz 5x’lik bütçe cepte. Bu yüzden birçok tasarımcı freelance olarak çalışma eğilimindedir.

Hız ve Kalite

Bir işi hızlı yapmak ile aceleci bir şekilde yapmak arasında büyük bir fark vardır. Hızlı bir tasarım kaliteden ve bütünlükten ödün vermeden ortaya kaliteli bir tasarım çıkartmaktır. Aceleci bir iş ise teslim suresine yetiştirilmek için acele ile yapılmış ve özensiz bir tasarımdır. Muhtemelen işin sonunda pek övünülecek bir ürün ortaya çıkmayacaktır.

Hızlı bir tasarımcı nasıl olunur?

time-is-money

1. Sanatçı ile Ticari Tasarımcı Arasındaki Farkı Anlayın.

Tasarımcılar da dahil olmak üzere çoğu sanatçı muhteşem çalışmalar ortaya koymak için zaman harcarlar. Genel olarak kabul edilebilir bir durumdur. Fakat içimizdeki sanatçıyı ortaya çıkartmanın en iyi yolu da kişisel çalışmalarımızdır. Mesai harcayarak yapmış olduğunuz şey sanattan ziyade ürün olarak nitelendirilir. Bu durumda yaratıcılığınızı saat hesabı yaparak sergilemek zorunda olduğunuzun bilincinde olmalısınız. Bu arada müşterinin bütçesini de hesaba katmalısınız. Sizi üretken kılacak şekilde çalışmak ile kendinizi sanatınız ile tatmin etmek arasında fark vardır.

2. Kafanızdaki tasarım için kesin bir görüşünüz olsun.

Çalışmaya başlamadan önce yapacağınız iş ile ilgili müşterinizden brief almalı ve tasarımın amacını öğrenmelisiniz. İlk iletişimin kurulduğu sure ile çalışmanın başlaması arasındaki geçen süre günler hatta haftalar alabilir. Bu zamanı tasarımın bittiğinde nasıl görünmesini istediğiniz ve tasarım planınızı yaparak değerlendirin. Bu süreçte zihnimizdeki resim netlesecek ve tasarıma başladığınızda önünüzü görerek hareket edeceksiniz. Böylece hedeflediğiniz tasarıma ulaşmış olacaksınız. Süreç fikir oluşturmaktan çok yaratmaya dayalı olacaktır.

3. Bir zaman çizelgeniz olsun ve ona sadık kalın.

Günümüde zamanımızı ve eforumuzu çalan sayısız dikkat dağıtıcı öğeler ve kötü alışkanlıklar mevcut. Başka projeler hakkında e postalar alıyoruz, sosyal medya profillerimizi güncelliyoruz, hatırlatmalar, bildirimler ve toplantılarla boğuluyoruz. Hızlı tasarımcı dediğimiz kişi zamanını iyi kullanabilen kişidir. Eğer iş arkadaşınız işinizi bitirene kadar boş muhabbet yapmayı bırakmıyor ise bunu ona hatırlatmalısınız. Daha sonra Facebook bildirimlerini kapatmalısınız. Mümkünse telefonunuza da kapatınız. Uzayan öğle yemeklerini dışarda yemek yerine sipariş olarak istemelisiniz.

Zamanınızı iyi kullanabileceğiniz birbirinden farklı stratejiler mevcuttur. O an işinize yarayan bir plan yapın ve çalışmanıza odaklanan. Şunu unutmayın ki stratejiler ikinci plandadır. Zamanın çabucak israf edilebilineceğinin farkında olmalısınız. Zamanınızı israfa sebep olan kişiler başkaları olsa da aslında bunun sorumlusu sizsiniz. Hızlı bir tasarımcı olmak istiyor iseniz bunun için çaba sarf etmelisiniz. Zamanınızı israf edecek eylemlerden uzak durmalı ve zamanınızı kontrol altına almalısınız.

4. Yeni bir projeye başlamadan önce zaman bütçenizi hazırlayın.

Hazırlık aşamasında veya tasarıma başlangıç sürecinde kendinize zaman bütçesi oluşturun. Zaman biçitiğiniz projeye yaklaşımını da kendiliğinden değişecektir. Tasarım kararları verirken akıllıca davranmaya çalışın. Baştan bir font yaratmak yerine elinizdeki fontu kullanın tabi müşteri böyle bir istekle gelmediği sürece.

Zaman bütçesi oluşturmak için kendinizi biraz zorlama biz gerekebilir; ama olsun halledilebilir. Örneğin bir afiş tasarım süresini iki gün olarak belirleyin ama işi bir günde bitirmeye çalışın. Bu yöntem ile kendinizi denemiş olacaksınız. Ortaya çıkan sonuç sizi mutlu edecektir. Kendinizi en iyisi için ne kadar sorarsanız tasarım yeteneklerini e iç güdüleriniz de okadar gelişecektir.

Hızlı Tasarım Tüyoları

kleuren-op-je-event-bron-cievents

1. İlham kaynağı bulun.

Mükemmel fikirler geçmişin sonucudur. Kendinizden önceki tasarımcıların çalışmaların incelemez  ve değerlendirmez iseniz daha iyi tasarımlar ortaya çıkaramazsınız.

İnternet öncesi tasarımcıları bu sorun ile başa çıkmak için lookbook lar kullanmaktaydı. Bu kataloglarda dünyadan tasarımcılardan derlenen binlerce tasarım yer almaktaydı. Genellikle türlerine göre düzenlenmişti. Günümüzde akıllı tasarımcılar Google’ın gücünü biliyor ve kullanıyor.

Düğün klavye kullanımı ve doğru anahtar kelimeler ile yapacağınız tasarım ile alakalı ilham kaynakları bulabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya platformları sayesinde birçok tasarım firması veya freelance tasarımcılar tasarım ile alakalı bültenleri sık sık paylaşıyor. Buda tasarımcı olarak olup bitenden haberinizin olması anlamına gelmektedir. Doğru kişileri ve hesapları takip ettiğinizde istemediğiniz kadar ilhama kavuşmuş olacaksınız.

2. Ufkunuzu genişletin.

Eğer herkes gibiyseniz aynı diziyi izliyor, aynı köşe yazılarını okuyor, herkesin gittiği aynı yerlerde yemek yiyor veya çay içiyorsanız. İnsanlar kndi zevkine göre yaşar bunda yanlış bir şey yok.

Ama etkileyici çalışmalar yapmak ve çarpıcı fikirler bulmak istiyorsanız rahata olan doğal yaşam alanınız can biraz uzaklaşmanız gerekecek. Farklı şeyler deneyin ve böylelikle zihniniz yeniliklerle donanacaktir. İzlemediğiniz şeyleri  izleyin yada daha önce dinlemediğiniz dinleyin. Farklı bloglar keşfedin yeniliklere açık olun. Farklı konular hakkında yazılar okuyun.

3. Zekice çalışın.

İyi tasarım iyi taslakları olur. Bu her tasarımcı için evrensel bir kural niteliğindedir. Çalışmalarda kullanacağınız görsel, renk, tipografi bile taslaktan sonra gelir. Sağlam bir fikrinizi iyi bir taslak ile temellendirmezseniz zaman kuralına uymanz zor gibi.

Taslak ile ilgili kararlar zaman alabilir. Öğelerin yerleşimi mesala bu görsel sağda mı yoksa solda mı yer alacak ? Yazi karakteri bile mu yoksa light mı olacak? Bu gibi kararlar vermek hayli zaman alabilir. Burada akıllıca kararlar alarak işinizi hizlandirabilirsiniz. Müşterinin size sunduğu bief’i adınız gibi ezberlemelisiniz. Sezgilerinize güvenin ve projeye odaklanın.

4. İlk atmaniz gereken adımın eskiz yapmak olduğunu bilin.

Bu madde bir çok tasarımcının eş geçtiği konudur. Kalem tutan elin mause yada touchpad deki elden daha üstün ve kıvrak olduğunu unutmayın. Eskiz yerine direk Photoshop’a bodoslama dalarsaniz en kıymetli şey olan zamanınızı harcamış olursunuz.

Önce eskiz sonra tasarım. Kafanızdaki konsepti kağıt kalem ile ilerledikten sonra, fikrinizi gerçekleştirmek daha kolay olacak. Eskiz aşamasında nekadar iyi çizdiğimiz bir önemi yok rahat takılın. Eskiz yapmaya alışırsınız işlerinizin hızlı akışını gözlemleyeceksiniz.

5. Hızlı bir bilgisayarla çalışın.

PhotoShop kullanırken ağlayan bir bilgisayar ve düşük hızda internet ile çalışmak sizin hem zamanınızı bende performansını kötü bir şekilde etkiler. En iyi ve en hızlı sonucu almak için canavar gibi çalışan bir bilgisayar, geniş ekran bir monitör ve hızlı veri akışı sağlayabileceğiniz bir internet bağlantınız olmalı. Elinizin altında gerçekten gerekli donanım yoksa o güzelim fikirler uçup gidecek.

6. Yeterince dinlenin.

Uykusunu alamayan tasarımcı çoğu zaman pek işe yaramayan tasarımlar ortaya çıkarır. Tasarımcı zinde ve kendine ise iş bitirici işler üretir. Bu kural genelde tüm insanlar için geçerlidir bu fakat freelance tasarımcıları daha çok ilgilendiriyor. Zaman çizelgesini kendine göre belirleyen ve gecesi gündüzü değişen freelance tasarımcıların dikkat etmesi gereken önemli bir nokta.

Günde sekiz saatten fazla çalışmamaya özen gösterin. Bu kurala uymakta zorluk çekiyor şahıs minik kestirmelerin yapın, dışarda iki dakika hava alın bi çay kahve için aşırıya kaçmadan.

Hızlı bir tasarımcı olmak için bu kurallar tek başına yeterli değildir. Bunun yanı sira disiplin, sabır, pratik ve daha fazla pratik gerekiyor. Enerji işi daha hızlı olma konusuna harcarsanız, emin olun ki sonuçları sizi tatmin edecektir.

Kaynak: https://creativemarket.com/blog/habits-faster-design

Tags : ÇİZMEKDENEYİMDESİGNDISTRACTIONeskizESKİZ YAPMAKFACEBOOKFASTFAST DESIGNFAST DESIGNERFİKİRfontFREELANCEfreelancergoogleGOOGLE ITGOOGLELAMAKGÖRSELideaİLHAMİLHAM ALMAKINSPRATIONKALEM KAĞITLAYOUTLOOK BOOKMACBOOKNEW THINGSNOTİFİCATİONphotoshopŞABLONSKETCHTASARIMCITasarımTASLAKtipografiVERİMVERİMLİLİKwebWEB DESİGNYENİ ŞEYLER

Leave a Response