close
Tasarımcı-Olmayanlar-Tarafından-Yapılan-19-Hata

Umarım bu arkadaşlara Tasarımcı Olmayanlar Tarafından Yapılan 15 Hata başlıklı yazı yardımcı olur.

Gelecekteki iletişimde görsel kullanımının yaygınlaşacağı yeni bir haber değil. Günümüzde herhangi bir alanda çizim veya tasarım yapmak isteyenler bir profesyonel gibi görsel iletişim tasarımı yapmayı bilmeli.

Problemde tamda bu noktada yani kendi tasarımlarını yapmaya başladığında başlamaktadır. İnternet görsel estetiği eksik çalışmalarla dolup tasmaktadır.

1. Görseller Yerine Kelimeleri Kullanmak

Kitlenizi kaybetmenin en hızlı yollarından birisi, görsel kullanmaniz gereken yerde çok fazla metin kullanmaktır. Bu özellikle sunum ve infografik tasarımlarında görülmektedir.

2. Zayıf Okunabilirlik

Bir diğer önemli hata ise tek satır içerisine çok fazla kelime eklemek. Okunabilirliği dikkate alıyorsanız her satır 50 veya 60 kelimeden oluşmalıdır.

3. Yanlış Eşleştirilmiş Fontlar

Tasarımcı olmayan arkadaşlar aynı zamanda çok fazla font kombine etme çabasındalar. Bu yaklaşım tasarımlarına düzensizlik ve profesyonel olmayan bir görünüm kazandırmakta.

4. Kötü Espas

Tasarımcı olmayan kişiler kelimeler arasındaki boşlukları  (espas) göz ardı etmektedirler. Fakat bu tasarımı çok fazla etkilemektedir.

5. Doğru Seçilmeyen Renkler

Tasarımlarınızda kullanacağınız renklere karar vermek başlı başına ayrı bir öneme sahiptir. Çoğu zaman iyi bir iletişim imkanına sahip tasarımlar doğru renk seçilmediği için etkisiz kalabiliyor. Bunun için size bu aracı https://color.adobe.com/explore/most-popular/?time=all kullanmanızı tavsiye ediyorum.

6. Negatif Alan Eksikliği

Bir görsel tasarımda negatif alanların eksikliği amatör bir tasarımcının sinyalini vermektedir. Tasarımda bıraktığınız beyaz alanlar tasarımın önemli bir bileşenidir. Buna en iyi örnek Google verilebilir. Asla dolaşmıyorsunuz arama kutusunun nerede olduğunu bulmak için.

7. Elementlerin Rastgele Konumlandırılması

Tasarımlarınızda düzen ve simetri oluşturmak istiyorsanız elementleri düzgün bir şekilde hizalayın. Düzgün hizalanmamış elemetler tasarımın dağınık ve organize olmamış bir şekilde görünmesine sebep olacaktır.

 

8. Kontrast Oluşturamamak

Başka bir önemli problem ise tasarımlarda yeterli kontrastı oluşturamamak. Kontrastın tasarımdaki etkisini bilmiyorsanız etkili ve etkisiz tasarımı ayırt edemiyorsunuz demektir. Aşağıdaki örnekte parlak, koyu ve açık rengin kullanımını görebilirsiniz.

9. Görsel Hiyerarşiyi Göz Ardı Etmek

Grafik Tasarımın en önemli prensiplerinden birtanesi de görsel hiyerarşidir. Bu izleyiciye herhangi bir elementin geri kalanindan daha önemli olduğunu vurgulamak için kullanılır.

Örneğin aşağıdaki tasarımda en büyük yazı en önemli mesajı iletmektedir. Daha sonra alt başlıklar gelmekte ve en son ise içerik kısmı gelmektedir.

10. Düzgün Ölçeklendirilmemiş Öğeler

Tasarımcı olmayanlar aynı zamanda büyük ve küçük ölçeklendirmeyi bilinçsizce yapabiliyorlar. Ama yapmamalılar. Bu yapıldığında ise elementlerin birbiri ile iç içe girmediğinden emin olmak zorundalar.

11. Zor Okunan Yazılar

İyi tasarımın hedefi sadece görsel estetik değildir, aynı zamanda bir mesajı etkili bir biçimde iletmelidir. Bu çizgide yazı sadece tasarımı doldurmak amacı taşımamalı, iyi okunmalı da. Yazıyı iyi konumlandırmanın yani sıra zemin ile metin arasındaki kontrastlık sağlanmalı.

12. Uygun Olmayan Font Kombinasyonları

Hangi font’un bir diğer font ile uyumlu olabileceği bir tasarımcı için hayati öneme sahiptir. Tasarımcı olmayanların da bunu öğrenmesi gerekli. Diğer tasarım elementleri gibi doğru eşleştirilmiş fontlar iletişimi doğru bir şekilde kurar. Aşağıdaki örnekte zarif bir font ince hatlara sahip düz bir font ile kombine edilmiş.

13. Satır Aralarında Yetersiz Boşluklar

Diğer bir önemli konuda satırlar arasındaki boşluktur. Aşağıdaki örnekde görüldüğü gibi satırlar arasında çok fazla alan olması, metninizin ayrık görünmesine neden olabilirken, çok az alan olması blokların çok sıkı ve kalabalık görünmesine neden olabilir.

14. Raster Görsel Kullanımı

Tasarımcı olmayanlar genellikle vektör yerine raster görüntüleri kullanmakta hata yaparlar. Raster görüntüler pikselden oluşur ve büyütülürken bulanık olurken, vektör ise geometrik çizgilerden ve eğrilerden oluşur, bu nedenle herhangi bir boyuta ölçeklenebilir ve net görünebilir. Tasarımın piksellenmesinden endişe ediyorsanız, en net bir kural olarak vektörel kullanımını benimsemelisiniz. Yada doğru ölçekte çalışmalısınız. Yüksek bir çözünürlükle çalıştığınızda ve ölçeği küçültürseniz bile, görüntüler keskin olacaktır. Her zaman çözünürlüğü düşürebilirsiniz, ancak asla arttıramazsınız.

15. Başkasının Çalışmalarını Kopyalamak

Başkalarının kreasyonlarında ilham almak önerilirse de başkasının eserlerini kopyalayıp kendinize maletmek kesinlikle uygun değildir. Bu sadece sonunda itibarınızı incitmekle kalmaz, aynı zamanda mesajınızın ulaşmasını ve etkisini de sınırlar.

Ayrıca, klişelerden uzak durun. Burada ücretsiz olarak kullanabileceğiniz kaynaklar mevcuttur.

Tags : tasarım hataları

Leave a Response