close
Tasarımcılar-İçin-10-Profesyonel-Font-Tasarımı

Tasarımcılar İçin 10 Profesyonel Font Tasarımı

Tasarımcılar İçin 10 Profesyonel Font Tasarımı başlıklı yazımızda sizin için seçtiğimiz font tasarımları seçtik. Projelerinize bu harika profesyonel font tasarımları ile sofistike bir hava verebilirsiniz.

Bu günlerde tasarımcılar için ücretli ve ücretsiz seçenekler ile mevcut olan font tasarımlarında inanılmaz derecede font bolluğu mevcuttur. Fakat hangi font tasarımının bir projenizi, yeni bir logo tasarımınızı veya yaratıcı öz geçmişinizi en iyi şekilde yansıtabileceğini kestirmek çok zor. Hangi çalışmanız olursa olsun size önereceğimiz fontlar, çalışmalarınıza sofistike bir hava katacaktır.

01. FF Din

ff din
Tasarımcılar İçin 12 Profesyonel Font Tasarımı ( https://www.myfonts.com/fonts/fontfont/ff-din/)

MOMA’nın 2011’in sonlarına doğru yayınlanmış olan bu tasarım mimarlar ve tasarımcılar için hazırlanmıştır. Günümzüde, “FF DIN” font tasarımı tasarımcılar arasında oldukça popüler bir font tasarımıdır. Hollandalı font tasarımcısı Albert-Jan Pool 1995-2009 arasında serifsiz olarak hazırlamış olduğu font tasarımı genel olarak reklam, ambalaj, logo, markalaşma alanlarında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bir çok amaç için de kullanılmaktadır.

02. Oswald

oswald font
Tasarımcılar İçin 12 Profesyonel Font Tasarımı (https://www.google.com/fonts/specimen/Oswald)

“Oswald” tasarımcılar için oldukça popüler bir font seçimi olmaktadır. Özellikle web tasarım işi ile uğraşanlar arasında oldukça popülerdir. Tarihsel geçmişi olan ve serifsiz bir font olan ‘Alternate Gothic’ font tasarımından esinlenerek yeniden oluşturulmuştur. Bu profesyonel font, dijital ekran standartlarının piksel ızgaralarına en iyi şekilde uyacak bir biçimde düzenlenmiştir.

03. Brandon Grotesque

Brandon Grotesque

2009 yılında tasarımcı Hannes von Dohren tarafından oluşturulan Brandon Grotesque 1920’lerin ve 30’ların popüler geometrik tarzda oluşan tırnaksız (sans serif) font tasarımlarından etkilenilerek oluşturulmuştur. Profesyonel fotoğrafçı Brandon Grotesque 2011 yılında ‘Type Directors Club‘ ödülünü kazanmıştır.

04. Aviano

aviano font

İsmini kuzey İtalya’daki alplerin eteklerinde kurulmuş olan bir kasabadan almış olan ‘Aviano‘ font tasarımı klasik harflerin gücü ve ebedi güzelliğinden etkilenmiştir. Tasarımcı  Jeremy Dooley tarafından oluşturulmuş olan bu harika font tasarımıdır.

05. Proxima Nova

Proxima Nova

Mark Simonson tarafından tasarlanan font tasarımını Buzzfeed, Wired ve Mashable da dahil olmak üzere 25.000 üzerinde web sitesi tarafından kullanılmaktadır. Simonson’un profesyonel fontu, ‘Proxima Nova’ tasarımcılar arasında aşırı derecede sevilmekte ve kullanılmaktadır. Geniş bir seçenek yelpazesine sahip olan font tasarımı: thin, light, regular, semi-bold, bold, extra-bold ve black gibi seçenekleri italics, small caps, condensed ve extra-condensed genişlikleri ile eşleşmektedir.

06. Rockwell

Rockwell font

Geometrik levha serifli olan ‘Rockwell‘ font tasarımı,  Litho Antique isimli 1910 yılında tasarlanmış olan font tasarımı baz alınarak tasarlanmıştır.  Tasarımcısı Morris Fuller Benton 1920 de revize etmiştir. Daha sonra ise 1934’de Frank Hinman Pierpont denetiminde tekrar tasarlandı ve yayınlandı.

07. Trojan

trojan font

Tasarımcı  Alex Trochut tarafından oluşturulmuş göze çarpan bir tasarımdır. 2012 yılında oluşturulan ‘Trojan‘ font tasarımı yayınlandıktan kısa süre sonra Wallpaper (duvar kağıtları) aracılığıyla hızlı bir şekilde yaygınlaştı. Klasik Latin harfleri baz alınarak oluşturulmuştu ve çok gelişmiş yapısı ile klasik modern izlenimi oluşturmaktadır.

08. Le Havre

Le Havre font

Ünlü bir deniz gezisi limanından ismini alan ‘Le Havre’ 1930 yılında yayınladı. 2009 yılında modern güncellemesi, sıkıştırılmış baş harfler, düşük bir x-yükseklik ve geometrik yapısı ile yaratıcı projelerede etkileyici bir retro görünüm ve his yaratmaktadır.

09. Mallory

Mallory font

Font tasarımcısı ve eğitmen olan  Tobias Frere-Jones’un güzel bir profesyonel çalışmasıdır. Tipografik gelenekler ile İngiliz ve Amerikan özelliklerine sahip font oluşturma çabasının ürünü olarak bir deneme sonucu ortaya çıkmıştır.  Frere-Jones’un en çok satan fontların’dan birisidir.

10. FF Meta

FF Meta font

Kötü bir şöhrete sahip font tasarımcısı  Erik Spiekerman tarafından tasarlanmıştır. ‘FF Meta‘ ilk zamanlar PT55 olarak adlandırılırdı ve 1985’de Batı Almanya posta ofisi için küçük boyutlarda bile rahat bir şekilde okunabilmesi için oluşturulmuş bir fonttur. Spikerman farklı ağırlıklarda ve stillerde dahil olmak üzere tasarım üzerindeki çalışmasına devam etmiştir. Daha sonra ise FF Meta olarak yayınlanmıştır ve FontFont kütüphanesinin temel fontlarından bir tanesi olmuştur.

Temiz, neşeli ve farklı tasarımı ile profesyonel font FF Meta 1990’ların başlarında büyümeye ve bu zamana kadarda sıkı bir şekilde tasarımcıların gözdesi haline gelmiştir. 2011’de New York Modern Sanat Müzesi FF Meta’yı, dijital çağ tipografisini temsil eden 23 font tasarımının arasına alarak kalıcı koleksiyonuna eklemiştir.

Tasarımcılar İçin 10 Profesyonel Font Tasarımı olarak seçmiş olduğumuz yukarıdaki fontlar hakkındaki düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşınız.

Tags : avianobrandonff dinfontoswaldprofesyonelproximarockwelltasarımcılar için

2 yorum

Leave a Response