close
tasarımcılar-mi-kodlamali

Teknoloji topluluğunda en çok tartışılan konuların başında gelenlerden birisi; tasarımcıların kodlamasına gerek olup olmadığıdır. Bu konu hakkında tonlarca makale olmasına rağmen, yine de her seferinde yenilerini görmekteyiz.

Fakat geliştiriciler hakkında kaç tane Geliştiriciler tasarım yapmalı mı? başlıklı makale olduğunu sorarsanız, bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olduğunu söyleyebilirim.

Tasarımcılardan kod yazmasını bilmeleri beklenirken, kimse geliştiricilerin tasarım ilkelerini iyi anlamasını beklemiyor bana göre. Bazılarının şu cümleyle bu durmdan kolayca kurtulduğunu duymuş olabilirsiniz: “Tasarım için iyi bir gözüm yok ve güzel şeyleri nasıl yapacağımı bilemiyorum. Sadece nasıl kod yazılacağını biliyorum”.  Bunun aksine, tasarımcılar kodlama becerilerinin eksikliğini itiraf edince şok oluyorlar.

Tamam, itiraf edeceğim: Kodlayamıyorum. Bununla birlikte, ne yapabileceklerimin diğerlerinden daha az iyi olduğumu düşünüyorum, ne de kendimden dolayı utanıyorum.

Beni yanlış anlama Tasarımcıların, davanın nasıl işlediğini bilmeden sadece pikseller ile oynamak konusunda endişelenmeleri gerektiğini söylemiyorum. Tasarımcılar tasarım ve geliştirme arasındaki boşluğun giderilmesine yardımcı olacağı için geliştirme sürecini iyi bilmesi gerektiğini de söylemeye çalışıyorum.

Söylemeye çalıştığım şudur: Belki, öğrenmek için yanlış şeylere odaklanıyoruz. Soru, tasarımcıların nasıl kodlamayı öğreneceklerini veya geliştiricilerin nasıl tasarım yapacaklarını öğrenmeleri olmamalı: Gerçekten öğrenmemiz gereken şey, birbirimizin mesleğini daha iyi anlamak ve karşılıklı saygı kazanmaktır.

Bu nedenle, uygulamanın temelinde yatan karmaşıklıkların öğrenilmesine çok çaba sarfetmek yerine – yanımızdaki kişi zaten daha iyi biliyor – sadece enerjimizi, çözmekte olduğumuz sorunlara yönlendirelim.

Bu yüzden gerçek soruya dönecek olursak.

Tasarımcılar kodlamalı mı?

Bunun gerekli olduğunu düşünmüyorum. Elbette, eğer yaparlarsa, onlar için iyi olur, ancak bunu kesinlikle bağlayıcı görmüyorum. Bunun yerine geliştiricilerin nasıl çalıştıklarını ve işbirliğini daha pürüzsüz hale getireceklerini düşünmeleri gerekir.

Geliştiriciler tasarlamalı mı?

Zaten yapıyorlar. Her gün, bir tasarımın sonucunu şekillendirecek kodlar yazarak yaratıcı düşünceye katkı sağladıklarını gösteriyorlar.

Kaynak : https://medium.muz.li/should-designers-code-or-should-developers-design-23e480c6700a

Tags : geliştiricilerkodlama yapmaktasarımcılaryazılımcılar

Leave a Response