close
yaratıcı-fikirler

Tasarımlarınız’da Sıradanlıktan Sıyrılmak

Tasarımlarınız’da sıradanlıktan sıyrılmak için sizler için hazırlanmış rehber niteliğindeki yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Biri tasarım mı dedi? bu yazımızda, müşterileriniz ve potansiyel müşterileri adaylarınızı nasıl etkileyebiliriz? sorusunun cevabını aramaya çalışacağız. Yüksek kazançlar elde etmek ve emeğinize saygı duyulmasını sağlamanız, hem sizi mutlu edecek hem de bu mutluluk işinize yansıyacaktır.

yaratıcı-düşünce-sıradanlık

Önceden yapmış olduğumuz tasarımlara portfolyo (referans) adı verilir. Herhangi bir kurumsal şirketle çalışacağınız zaman sizden daha önce yapmış olduğunuz çalışmalardan örnekler istenebilir. Bunun ana sebebi, yapmış olduğunuz tasarımların nasıl olduğu, hayal gücünüzün, bakış açınızın, çalışmalarınızın kalite ve yorumlama seviyesinin hangi düzeyde olduğuna bakmaktır.

Yapmış olduğunuz çalışmalarınızda mümkün olduğunca farklı yorumlamalar kullanın. Örneğin logo tasarımlarınız’da kullandığınız simgeler yerine bir maskot çalışması kullanabilirsiniz. Bu sizin için biraz daha zahmetli bir uğraş olacak fakat sonucu sizi kesinlikle tatminkar edici olacaktır. Böyle bir çalışma ile hem müşterinizi şaşırtacak heme de yeni müşteri potansiyelindeki markalar veya firmalar sizinle çalışmak isteyeceklerdir.

maskot-logolar

Tasarımlarınızın sıra dışı ve yaratıcı olması bir anda olabilecek bir şey değildir. Bunun için çok kitap okumalı, belli bir kültürel birikiminiz olmalı, çok gezip görmüş olmalı ve içinde bulunduğunuz sektörün geçmişini ve bu gününü iyi takip etmiş olmalısınız. Bu tarz insanların daha yaratıcı işler çıkardığı yadsınamaz bir gerçektir. Kitaplar size çok iyi betimleme yapma yetisi kazandıracaktır.  Bu yetiyi kazandığınız takdirde tasarımlarınız’da hayal gücünüzü ve düşüncelerinizi betimleyerek somut çalışmalar ortaya koyabileceksiniz. Sektörde önde gelen isimlerden ve konuşulan kişilerden olmak istiyor iseniz size verebileceğim birkaç ipucu var elbette.

  • Tasarımlarınız’da kopyadan uzak durun,
  • Oluşturulmuş bir tasarım üzerinde düzenleme yaparak çalışmayın,
  • Çalışmalarınızı sıfırdan oluşturun ve projeye hitap eden yöntemleri izleyin
  • Sektöre göre biçim yapısı belirleyin,
  • Farklı düşünmeye çalışın,
  • Az düşünüp çok çalışmak yerine, çok düşünüp az çalışın,
  • İşinizde maddiyatı 2. plana estetik ve müşteri memnuniyetini 1. plana atın,
  • Alıntı yapmadan, kendi oluşturduğunuz figürler ile çalışın,
  • Revizeler‘den korkmayın en iyiyi bulmak için çalışın,
  • Müşteriye kendinizi en iyi şekilde ifade edin ve prensiplerinizi müşteri bazlı oluşturun,

Yukarıdaki vermiş olduğumuz ipuçları sayesinde, hem iş kalitenizi yükseltmiş hemde müşteri ile güven ortamı sağlamış olacaksınız. Sürekli iletişim halinde olmak, müşteride herhangi bir soru işareti oluşmasının önüne geçecektir. Projenizde herhangi bir aksaklık yaşansa bile kendinizi en iyi şekilde ifade etmekten kaçınmayın ve projenizin arkasında olduğunuzu gösterin. Bu duruşunuzu müşterinin de hissetmesini sağlayın. Sizin için verebileceğim öneriler şimdilik bu kadar arkadaşlar. Başka yazılarda görüşmek üzere. Bol yaratıcı günler dilerim…

Yazıyı KAYNAK göstererek paylaşabilirsiniz.

Tags : sıradanlıkTasarım

Leave a Response