close
tatilde-yaraticiliginizi-koreltmemek

Tatilde yaratıcılığınızı köreltmemek için sizlere 5 madde içerisinde yapmanız gerekenleri sıraladık.

Tatil deyince bir çoğumuzun aklına gelen ilk şey; boş zaman. Sadece size ait olan ve gönlünüzce geçirebileceğiniz saatler ve günler. Sabah istediğiniz saatte kalkmanın verdiği huzur gibidir.

Kimileri memleketlerine yapmış olduğu seyahatlerde akraba, eş dost, ziyaretinde. Kimileri hiçbir yere gidemeyip kendi bulundukları şehirlerde tatilini değerlendirmek için planlar yapmakta. Biraz maddi durumu iyi olanlar ise tatil yörelerinde zamanını en iyi şekilde değerlendirme peşinde. Her nerede olursanız olun bu yazıyı okuyorsanız hepinize iyi tatiller dilerim.

Özellikle bu yazıyı okuyan özel bir kesim için bu yazı bir nevi rehber niteliği taşımaktadır. İster tam zamanlı bir ajans çalışanı olsun, isterse Freelancer olsun reklam sektörünün yaratıcı departmanında çalışan arkadaşlar, hele sizi buraya alayım. Geriye kalanlarda bu yazıyı okumaya devam etsin ama. Çok fazla zaman harcamadan ortalama 3 dakikalık bir yazı olacak sanırım.

Çalışma zamanları boyunca yaratıcı bir şeyler ortaya çıkarmak, dünyayı daha güzel bir hale getirmek için yenilikçi ve farklı fikirler üreten dahası bu uğurda kendini paralayan yaratıcı bünyeler için tatil; artık kimsenin onlardan kendilerinden bu tarz işler beklemedikleri ve beyinlerinin yaratıcı yönünü çok fazla zorlamayacakları ve şarj ettikleri bir zaman dilimi anlamına gelmektedir.

Peki bu kadar boş zamanı hem kendimiz için hemde profesyonel iş hayatımız için yaralı bir şekilde kullanmak istemez misiniz? Bir çoğumuz isteriz tabi ki. Biz istediğimiz kadar beynimizi rahatlatmaya çalışalım nasıl olsa beynimiz istem dışı bir sürü çalışma yapmaktadır. Bu çalışma boşa gitmesin bari. Yaratıcılığımızı kumlara gömmemek için neler yapılabileceğini hep beraber görelim.

1. Okumak

İster bir tasarım dergisi olsun, ister uzun zamandır okumak istediğiniz ve bir türlü başlayamadığınız o kitap olsun veya sadece yaratıcı görsellere sahip bir dergi olsun bunun için en iyi zaman şuandır. Öyle çok acelede etmeyin, amaç mümkün olduğunca beynimizi bir şeyler karıştırarak güncel tutmak. Bu işlemler sırasında eşsiz beynimiz bizler için bu bilgileri depolar ve zamanı geldiğinde ortaya çıkartır ve kullanımımıza sunar.

birseyler-okuyun

2. Yeni bir alışkanlık edinmek

Yeni bir alışkanlık kazanmak için minimum gereken süre 21 gündür fakat 9 gün başlangıç için yeterli bir süre olabilir. Edinmeye çalıştığınız bu alışkanlık; kısa bir sabah yürüyüşü olabilir mesela. Uzun zamandır hayal ettiğiniz o keman kursu vardı ya işte tam zamanı bunun için. Tonla paralar saçarak yeni bir alışkanlık veya tutku peşinen koşmanıza gerek yok. Mutluluğu uzaklarda aramayın. Gidip halı saha maçı yapabilirsiniz, yada potaya bir kaç top geçirmek size huzur verebilir. Bu yeni alışkanlıklar sayesinde kendinizi güncellenmiş hissedeceksiniz, daha üretken olmanıza yardımcı olacak ve iş hayatınıza olumlu bir etkisi olacaktır.

http://www.shutterstock.com/pic-288145619/stock-vector-active-lifestyle-hobbies-healthy-lifestyle-icons-set-isolated-vector-illustration.html
http://www.shutterstock.com/pic-288145619/stock-vector-active-lifestyle-hobbies-healthy-lifestyle-icons-set-isolated-vector-illustration.html

3. Not almak

Sonuç olarak hepimizin eli kalem tutuyor değil mi? Şuan kendiniz için bir şeyler karalayabileceğiniz ve kimsenin yargısı olmadan ortaya bir şeyler çıkartabileceğiniz zaman dilimi içerisinde yer almaktasınız. Bu yüzden kağıt kalem elinizden düşmesin ve aklınızdaki fikirleri bir yerlere not edin. Oturup tasarımlar yapmak değil maksat elinizi boş bırakmamak.

taking-notes

4. Yeni şeyler denemek

Yapabiliyorsanız daha önce gitmediğiniz yerlere gitmeyi deneyin. Daha önce tatmadığınız bir yemeği deneyin. Daha önce tanımadığınız insanlar ile etkileşime geçebileceğiniz yerlere gidin. Yeni yüzler ile tanışın. Yeni bir müzik grubunu keşfe çıkın. Zihninizi bu yeniliklere açın dünyanın kocaman bir yer olduğunu düşünün ve kendiniz için rahat bir nefes alacak ortamlar olduğunun farkına varı.

yeni-seyler-deneyin

5. Doğaya dönün

Yakınınızdaki bir parka veya ormana veya doğal bir otama girin. Çıkartın sizi sıkan o ayakkabıları ve çıplak ayaklarınızla toprağın nemini, yumuşaklığını ve verimliliğini hissetmeye çalışın. Bütün gerginliğinizi bırakın ayaklarınızın altındaki toprağa. Ayrıca doğanın ilham ve yaratıcılığınızı tetiklediğini ve yaratıcı bir düşünce için muhteşem bir ortam olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Geri döndüğünüzde kendinizi tazelenmiş ve canlı hissedeceğiniz’den emin olabilirsiniz.

dogaya-donun

Bu kadar güzel imkanlar arasında bu yazıyı bitirdi iseniz gerçekten tebrik ederim sizi. Artık bırakın burayı ve kendiniz için güzel şeyler yapmaya koyulun. Ama önce şu içeceğinizi bitirin sonrada güzelce denize girin. Kendinize iyi bakın. İyi tatiller tekrardan.

Tags : DENİZDESİGNDESİGNERGÜNEŞHAYATI DÜZENE SOKMAKHOLIDAYİLHAMİNSPİRATİONKİTAP OKUMAKKREATİFKUMNOT ALMAKTAKING NOTESTASARIMCITATİLTO DO LIST

Leave a Response