close
tipografik hiyerarşi

Tipografik hiyerarşi nedir? Neden önemlidir?

Tipografik hiyerarşi bir markayı değerli kıldığı gibi markayı olumsuzda etkileyebilen bir kavramdır. Tipografik hiyerarşi neye baktığımızı ve ne anlayacağımızı belirler.

Tipografik hiyerarşi, okuyucuya neyin önemli olduğunu sıra ile göstermenin bir yoludur. Farklı yazı tiplerini karıştırarak veya aynı yazı tipinin ağırlığı ve ölçüsü ile oynayarak da okuyucu için kullanışlı ve okunabilir bir etki verilebilir. Tipografik hiyerarşi kavramının grafik ve bilgi tasarımcısı, markalaşma ve şairler ile bile etkileşimi vardır. Temel olarak neredeyse metin kullanan her alanda bu kavram devreye girmektedir.

Belli Sayıda Yazı Tipi

Tasarımda net bir sonuç elde etmek istiyorsanız tipografik hiyerarşiyi aklınızın bir köşesine not etmelisiniz. Bir tasarım için iki farklı font kullanabilirsiniz fakat daha fazla font kullanırken dikkatli olmalısınız. Aksi halde tasarımda dağınıklığa ve rahatsız edici bir görünüme sebep olabilir. Hareketli bir yazı tipinin yanında daha sade ve hareketsiz bir yazı tipi kullanarak etkiyi dengeleyebilirsiniz. Birini alt başlık için kullanırken diğerini ana başlık için kullanabilirsiniz.

Typographic hierarchy

Tamamlayıcı ve Karşıt Ögeler

Klasik non-serif (çıkıntısız) bir yazı tipleri ile dikkat çeken, şık ve zarif bir serif (çıkıntılı) yazı tipi beraber kullanıldığında istenilen hiyerarşik düzen sağlanabilir ve etkisi ölçülebilir. Kendine özgü farklılıkları bulunan yazı tipleri ile bir bütün oluşturacak şekilde birbirini tamamlayıcı bir düzen kurulabilir. Fakat bu düzeni oluşturma amacı ile fazla dikkat dağıtıcı birden fazla yazı tipi kullanımı tasarımda dikkat bozukluğuna sebep olabilir.

tipografik-hiyerarşi-2

Tasarımın Karakteri

Düzen sağlamada tırnaklı ve tırnaksız yazı tiplerini kullanmak her zaman etkili bir sonuç vermeyebilir. Belli bir amaca hizmet eden yazı tipleri olmalıdır. Dekoratif bir yazı tipini sert bir yazı tipi ile yada eğlenceli, canlı bir yazı tipini daha resmi ve keskin bir yazı tipi ile birlikte kullanmaktan kaçının. Üzerinde çalıştığınız tasarımın hangi amaca hizmet ettiğini anlamaya çalışarak yazı tipinize karar verin.

poster1

Boyutlandırma

Tasarımlarınız da uygun bir boyutlandırma ile istenilen mesaj direk verile bilir. Bunu yapmaz iseniz mesajınız kesinlikle hedefin dikkatini çekmeyecektir. Mesajınızda dikkat çekmek için çalışmalar yapmalısınız. Çalışmada çevre ve odak noktası arasında amaca uygun boyutlandırma yapmalısınız.

boyutlandırma

Zıt Renkler

Renkleri hem tasarıma kimlik kazandırma hemde bilgileri sıralamak için kullanabilirsiniz. Renkler ayrıca duyulara hitap ederek hedefe nereye bakmasına yardım eder. Bu hiyerarşi ile kişi çıkarım yapabilir. Örneğin kırmızı rengi kullanarak kişide ciddiyeti ve dinamizm duygusunu oluşturabilirsiniz. Renk kullanımı tipografi ile birleşince istenilen mesaj daha net bir biçimde ortaya çıkar.

bad typography

Tipografik hiyerarşide, renk seçiminden yazı tipine kadar bir çok etmen mevcuttur. Kullandığınız tipografik hiyerarşi mekanizmaları ile tasarımlarınız da doğru mesajı iletme becerisini arttırabilir ve tasarımınızdaki mesajı net olarak vurgulayabilirsiniz.

Bu yazıyı KAYNAK göstererek paylaşabilirsiniz.

Tags : tipografik hiyerarşi

Leave a Response