close
uzak-durmaniz-gereken-tasarimci-turu

Uzak Durmanız Gereken 10 Tasarımcı Türü

Bir çoğumuz müşteriler hakkındaki korku hikayeleri duymuşuzdur. Aslında bu konu üzerine “Clients From Hell” adı altında açılmış olan bir web sitesi bile vardır. Müşterileri ile kötü anılar yaşamış olanların anılarını paylaştığı bir ortamdır. Örneğin müşterilerin; font önerileri (Comic Sans Kullan), sayfa düzeni (bütün beyaz alanları doldur, verdiğim paraya değsin) ve logoyu büyüt  (Çok daha büyük bir logo) gibi önerilerde bulunduğu tasarımcıların başından geçen olayları anlatabildiği bir platform.

Bunlardan çoğu müşterilerden gelen değersiz önerilerden oluşmaktadır. Fakat müşterilerin tasarımcılar ile yaşadığı korkunç hikayeler nasıldır acaba?

İnanıyorum ki kötü karaktere ve davranışlara sahip tasarımcılarda mevcuttur. Onların çalışma stilinde, kişiliğinde yada düşünce süreçlerinde kötü davranışlar görebilirsiniz. Her tasarımcı aynı projeye farklı bir yaklaşım sergilemeyi tercih eder. Bu yazımızda müşterilerin gelecekteki bir çalışmasında, uzak durması gereken tasarımcı türlerinden bahsedeceğiz. Ayrıca bir tasarımcı iseniz, hangi özelliği kendinizde gözlemlediğinizi ve bu özelliğinizin iyi yada kötü bir davranış olduğunu öğrenebilir ve kendinizi ona göre ayarlayabilirsiniz.

1. Çok Bilmişler

cok-bilmislik

Bu tür bir mizaca sahip tasarımcı arkadaşlarımız, kendilerinin her konu hakkında her şeyi bildiğine inanır. Tecrübeleri sayesine, her hangi bir durumla baş edebildiklerini ve her şeyi görebildiklerini düşünürler. Bu tasarımcılar, kendilerini genç tasarımcıların ilham kaynağı ve bilgelikleri ile kendilerini akıl hocası olarak görür ve resmen kendilerine taparlar. İnsanlar bunlardan uzak durmalı ve kaçınmalıdır çünkü kendileri her zaman doğrudur ve başkaları hep yanlıştır.

2. Güvenli Oynayanlar ( Garanticiler)

garanticiler

Bu tasarımcı arkadaşlarımız çok riske girmek yerine temel becerileri ile onaylanabilir tasarımlar üretirler. Tasarım anlayışı oldukça genel ve belirgindir. müşteriler sıklıkla bu tarz tasarımcılardan uzak durur çünkü onlar daha kaliteli ve daha etkili çalışma üreten, oldukça yetenekli tasarımcılar tercih ediyor.

3. Mükemmeliyetçiler

mukemmeliyetciler

Mükemmeliyetçi tasarımcı arkadaşlar, sıklıkla kendi projeleri ile takıntılıdırlar. Bu tasarımcılar titizdir ve çalışma alanları düzenlidir. Bütün şeylerin mükemmel olması arzusu içerisindeler ve herhangi bir şey yetersiz ise asla durmazlar. Mükemmeliyetçi olmak güzel bir şey olmasına rağmen, bu insanlarla baş etmek oldukça zordur. İnsanlar, bu tarz kişilerden uzak durma eğilimindedirler çünkü bazen talimatları göz ardı ederler ve kendi içinden gelenleri yaparlar. Kendi kusursuzlukları, bazen diğer tasarımcıları küçük görmelerine sebep olabiliyor.

4. Kabuğunu Kıramayanlar

kabugunu-kiramayanlar

Bu tasarımcı türü oldukça gergindir. Projelerini sunmadan önce müşterilerinden olumsuz geri bildirim alacaklarını düşünürler. Bu tasarımcı arkadaşların aslında kendilerine güvenleri yoktur. Yaptıkları her şey hakkında, insanların kötü düşündüklerini ve mutlu olmayacaklarını düşünürler. Kendi yeteneklerine güvenmez ve sık sık kabukları altında gizlenirler, tıpkı bir kaplumbağa gibi. Perde arkasında dahil oldukları işiten başkalarının övgü almasına izin verirler. Müşteriler bu tarz arkadaşlardan uzak dururlar çünkü limitlerini zorlayacak ve iyi bir iş teslim edebilecek yeteneklerine rağmen gerekli öz güvenleri yoktur.

5. İstifçiler

istifciler

Bu tasarımcı arkadaşlarımız ise aynı anda bir kaç projeyi toplar. Daha sonra hangi projenin önceliği sahip olduğunu unutur ve çoğunlukla işle ilgili, freelance yada kişisel projelerdir. Bu arkadaşların bir denge proplemi ve zaman yönetimi sorunları vardır. Bu tarz tasarımcılardan uzak durmak isteyebilirsiniz çünkü, projeyi zamanında teslim edememe eğilimindedirler. Aynı anda birden fazla projeye odaklandıkları için bu tasarım kalitesine de yansır. Sonuç genellikle standartların altındadır ve sadece zaman, efor ve para kaybı olacaktır.

6. Taklitçiler

taklitciler

Bu tarz bir tasarımcı tasarımlardan ilham almak için internette sörf yapma eğilimindedir fakat bu sadece gözlemledikleri tasarımları kopyalamak ile sonuçlanır ( bazen çalmakla da). Portfolyolarına bir göz atarsanız size tanıdık gelecek tasarım stilleri görebilirsiniz yada daha önce görmüş olduğunuz bir tasarım bile olabilir. Kesinlikle bu tarz tasarımcılardan uzak durmalısınız çünkü, onlar sadece hırsızlar ve ne yazık ki orjinal değiller. Bu tasarımcılar kendi araştırma yöntemlerini öğrenmeli ve kötü ünden kaçınmak için var olan çalışmaları kopyalamaktan vazgeçmeliler.

7. Kendini Beğenmiş

kendini-begenmis

Şimdide gösterişli tasarımcı türleri hakkında bilgi verelim. Bu tasarımcı arkadaşlar aslında olmayan yetenekleri hakkında palavralar atmayı severler. Bir tasarım işini kolayca yapabilecekmiş gibi davranırlar ve zamanı gelmeden yetiştirebileceğini düşünürler. Fakat basitçe,  gösterişli tasarımcı arkadaşlarımız sadece “konuşurlar, konuşurlar” ve yüksek kalitede bir iş üretemezler. İnsanlar genelde bu tür tasarımcılardan uzak durur çünkü,  temelde numaracılardır ve iyiymiş gibi davranarak kendi kariyerlerini bitirirler.

8. Tembel

tembel

Tembel tasarımcılar ise, oldukça miskinlik eğilimindedirler ve temel olarak projelerinde çok fazla erteleme ve gecikme yaşanır. Bu tasarımcılar, pojelerini zamanından önce teslim eden jet hızındaki arkadaşların tam tersidir. İyi bir tasarım ortaya çıkarttığınız miskin olmak kötü bir durum değildir. Fakat müşteriler genellikle bu arkadaşlarımızdan da uzak durma eğilimindedir. Çünkü işlerini zamanında teslim edemezler ve işlerini sürekli erteledikleri için gereksiz para ve zaman israfı olacaklardır.

9. Yalnız Takılanlar

yalniz-takilanlar

İşbirliği gerektiren projelerde bu tasarımcı arkadaşlar çok iyi değillerdir. İşbirlikçi bir projede çalışmalarına rağmen genellikle kendi tasarımlarının kesinlikle diğerlerinkinden daha mükemmel olduğunu düşünürler. Bu tasarımcılar geri bildirimi dinlemezler ve müşteri çekmek yerine onları dahada uzaklaştırırlar.

10. Jet Hızındaki Tasarımcılar

jet-tasarimcilar

Bu tasarımcılar çok çok hızlı çalışırlar. Bir projeyi çabucak teslim ederler genelde teslim tarihinden önce ve müşteriye zamanında sunarlar. Bu tasarımcılara “flash” diyebiliriz. Flash bir tasarımcı olmak birden fazla projeyi bitirmene ve bir tembelden fazla proje üretimine olanak sağlar. Hızlı çalışma becerileri bir artı olmasına rağmen, Müşteriler genellikle bu arkadaşlardan uzak durma eğilimindedir. Çünkü bazen standart altı işler üretebiliyorlar “Acele İşe şeytan karışır”.

10types2

Yukarıda belirttiğimiz tasarımcıların her birinin artıları veya eksileri olabilir. Asıl soru, en iyi tasarımı teslim edebilecekleri mi ve kimin uzak durması gerek? Eğer bir tasarımcı iseniz ve kendinizi bu saydığımız özelliklerden bir tanesi ile bağdaştırıyor iseniz,  Çalışma tarzınızı gözden geçirmenizi ve müşterilerin talep edeceği bir tasarımcı olmaya çalışmanızı öneririm.

Kesinlikle uzak durmanız gereken tasarımcı türleri içerisinde unuttuğumuz  başka özelliklere  sahip tasarımcı arkadaşlarımız vardır. Bu yüzden lütfen aklınıza gelen diğer kötü özelliklere sahip tasarımcı davranışlarını aşağıda yer alan yorum kutusu ile bizlerle paylaşın.

Kaynak: http://www.youthedesigner.com/graphic-design-tips/10-types-of-designers-you-want-to-avoid/

Tags : tasarımcı türleriTypes of Designersuzak durulması gereken

Leave a Response